mannenburcht" ter plaatse te reconstrueren en als monument van de eerste orde te handhaven, zoals de Trelleborg en vele andere voorbeelden in het buitenland. De opgravingen te Souburg zijn er de directe oor zaak van dat verschillende andere onderzoekingen in Zeeland moesten worden onderbroken of achter wege blijven. Ik denk bijvoorbeeld aan een op graving te Middelburg, waar op de plaats van het voormalige politiebureau een ongetwijfeld interes sant onderzoek zou kunnen worden gedaan naar de loop van de vroegere rivier de Arne en naar het verband dat er zal hebben bestaan tussen dit water en de oudste stadskern. Het is niet te zeggen wat een schat aan vondsten en gegevens er in deze oude rivier- of havenloop verborgen ligt, als we een vergelijking maken met het juist over de grens gelegen Belgische Damme, waar men de laatste jaren bij opgravingen de meest interessante mu seumcollecties aan aardewerk, de meest uiteen lopende gebruiksvoorwerpen, wapens (vooral dol ken) enz. heeft kunnen bergen. Een troost voor Middelburg: in theorie kan er op de plaats van de oude haven nog altijd gegraven worden; in Sou burg is de kans op een voortbestaan van de Karo lingische burcht binnenkort verkeken, tenzij er nog een wonder mocht gebeuren. We blijven nog even op Walcheren waar we aan enkele andere gebeurtenissen, vondstmeldingen en ontdekkingen niet voorbij mogen gaan. Op het strand van Oranjezon vonden leden van deA.W.N.- groep Zeeland, de heren A. M. Dumon Tak en J. v. d. Berg ieder een fragment van een Romeinse dakpan waarop het bekende stempel CGPF (Classis Germanica pia fidelis de aanhankelijke en ge trouwe vloot van Germanië). Er zijn nu vier van deze stempels van de noordwest-kust van Wal cheren bekend. Twee daarvan berusten reeds vele jaren in de verzameling van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (thans in het Zeeuws museum te Middelburg). De stempels worden in verband gebracht met een voormalig Romeins vlootstation en haven aan de monding van de Schelde in de omgeving van Domburg. Niet alleen uit de Romeinse tijd, maar ook uit de Ijzertijd en vroege Middeleeuwen komen door gestadige af slag van de kust, vooral tussen Domburg en Oost- kapelle, nog steeds voorwerpen uit oude cultuur lagen te voorschijn. Zo vond de heer Van den Berg op een bekende vindplaats ten noordoosten van Domburg de aan elkaar passende fragmenten van een zeer grote urn uit omstreeks het begin van de jaartelling. Deze op primitieve wijze met nagel- indrukken versierde, handgevormde pot staat nu na zorgvuldige restauratie te pronk in het Zeeuws museum. De heer Van den Berg verzette voorts met zijn meest uit scholieren bestaande A.W.N.-werkgroep veel werk bij het graven van een proefsleuf voor de R.O.B. door de restanten van een omstreeks 1947 door bodemkarteerders gevonden inheems-Romeinse nederzetting uit om streeks 100-130 na Chr. te Ritthem. Het merkwaar dige van deze vindplaats is de aanwezigheid van Fig. 4. Benen spinschijfjes, gevonden te Souburg. (Foto R.O.B.). Fig. 5. Ruiterspoor uit de Karolingische burcht te Souburg. (Foto R.O.B.). 3

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 3