Fig. 8. Aardenburg: afval kuil met misbaksels van de laat- 14de-eeuwse pottenbakkersoven aan de Heerendreef. (Foto R.O.B.). vielen om vervolgens met de vuilnisman te worden meegegeven. Het was aan enkele enthousiaste Aardenburgse oudheidminnaars, de heren M. Kegel en J. J. Rosseel niet onbekend gebleven dat er nog meer potten in de grond zaten. In 1950 werd een wat grotere put gegraven. Het weer zat echter niet mee. Sneeuw en regen en een hoge grond waterstand speelden hun parten. Op de tast werd zc goed en zo kwaad als het ging wat aardewerk en scherven uit de modder geborgen. Gelukkig heeft men het werk gestaakt en de put weer dichtgegooid. Het gevonden aardewerk bleek uit omstreeks het einde van de 14de eeuw te dateren. Maar het bijzondere was, dat de gevonden potten, kannen, grapen en schalen alle misbaksels waren, zodat met recht gedacht mocht worden aan een pottenbakkersoven. In 1969 kregen we met enige overredingskracht de eigenaar zo ver dat hij ons toestond een wat systematischer onderzoek in zijn tuin te doen. De resultaten waren niet gering. Dit had tot gevolg dat het enthousiasme oversloeg op de buren, de familie J. Canon, die ook hun najaarse tuin aan de „pottendelvers" beschikbaar stelden. Hef onderzoek dat door de heer M. Kegel en schrijver van wege de R.O.B. werd ingesteld, wees uit dat we ter plaatse niet met een pottenbakkers- oven hadden te doen, maar met enkele grote kui len die waren gevuld met de misbaksels uit een ongetwijfeld in de omgeving gelegen hebbende oven. Vele tientallen kannen, grapen, schalen, kommen, borden en potten lagen mannetje aan mannetje tegen elkaar merkwaardig genoeg vrijwel steeds met de bodems naar boven. De schalen waarschijnlijk melkteilen lagen wel met tien tegelijk op elkaar getast. Aangezien grijze, leducerend gebakken ovenprodukten gemengd la gen tussen rood, cxyderend gebakken vaatwerk, moeten we hieruit concluderen dat de misbaksels afkomstig zijn van meer dan één bakproces of oven. Het aardewerk dateert uit omstreeks het laatste kwart van de 14de eeuw. Verschillende typen zijn zeer algemeen bekend, ook buiten Zes- land, maar ovens waar bijv. de bekende blauw grijze kannen op figuur 9 zijn vervaardigd, werden tot nu toe niet gevonden. We mogen dit aardewerk nu voortaan met recht aanduiden als „Aardenburgs aardewerk", hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat er ook elders in Nederland of België niet soort gelijk aardewerk is vervaardigd, maar de ovens ervan of zelfs misbaksels van potten zijn nog niet ontdekt. De Aardenburgse kannen schijnen een typisch kenmerkje te bezitten. Op de halzen van de kannen is steeds een duidelijk ribbeltje aanwezig Fig. 9. Kannen van blauwgrijs aardewerk; misbaksels uit de laat-14de eeuwse pottenbakkersoven te Aardenburg. (Foto R.O.B.). Fig. 10. Melkteil, misbaksel uit de laat-14-eeuwse pottenbak kerij te Aardenburg. (Foto R.O.B.).

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 7