De dienstensector in Zeeland Drs. C. de Schipper In het huidige sociaal-economische onderzoek in Nederland neemt de werkgelegenheidsanalyse een zeer bescheiden plaats in. Niet alleen bij de poli tici, maar ook bij de statistici, wordt de werkloos heid intensiever bestudeerd dan de werkgelegen heid. Gezien de complexe geleding van de ar beidsmarkt en gezien de beperkte mobiliteit van verschillende soorten arbeid moet niettemin de werkgelegenheidsanalyse van groot belang worden geacht. Dit werd onlangs onderstreept door een rapport van de heer Lewin, hoofdinspecteur-direc teur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, waarin werd geconcludeerd, dat de grootscheepse expansieplannen in de Rotterdamse agglomeratie weinig rekening houden met de mogelijkheden van de arbeidsmarkt. In de beschouwingen over de arbeidsmarkt komt de dienstensector meestal het slechtst aan zijn trek ken. In regionale studies wordt als regel vrij uit voerig beredeneerd, hoe de landbouw en de in dustrie zich zullen ontwikkelen, waarna dan de dienstensector als restgroep wordt behandeld. In de werkgelegenheidsstatistieken geldt voor de dien stensector meestal een grotere foutenmarge dan voor de industrie. De recente ontwikkeling van de dienstensector in Zeeland ten opzichte van andere sectoren blijkt uit onderstaande tabel. Arbeidsplaatsen mannen 1965 1968 Landbouw en visserij 16.450 2.650 13.800 Bouwnijverheid 10.200 700 10.900 Industrie en am bachten 22.500 1.900 24.400 Diensten 32.600 1.300 33.900 81.750 1.250 83.000 Bron: D.B.A. Zeeland Een actuele vraag in de Zeeuwse situatie is op welke wijze de werkgelegenheid in de industrie de werkgelegenheid in de dienstensector zal be ïnvloeden. Ten aanzien van deze vraagstelling die nen eerst de volgende opmerkingen te worden gemaakt: 1. De ontwikkeling van de regionale dienstensector hangt weliswaar samen met de ontwikkeling van de industrie en de landbouw, maar er is ook sprake van een autonome groei. Deze auto nome groei treedt met name aan de dag in de Randstad Holland, waar regerings-, handels-, universitaire en financiële centra zijn gevestigd. Een ander voorbeeld vormt Limburg, waar on danks teruglopende agrarische en industriële werkgelegenheid de groei van de dienstensector doorzet. 2. In de regio wordt de absolute groei van de dienstensector meer bepaald door de directe bevolkingsimpuls, die van de industrialisatie uit gaat, dan door die industrialisatie zelf. Indu strialisatie op zich levert nauwelijks een impuls op voor dienstverlenende bedrijfstakken als handel, onderwijs, overheid, horeca, medische en maatschappelijke verzorging, enz. 3. In Zeeland zijn enkele onderdelen van de dien stensector aan te wijzen, die geen directe in vloeden zullen ondergaan van de regionale economische en demografische groei. Het be treft hier de zeevaart, de binnenvaart en ten dele de overheid (Marine, C.O.A.K.). 4. Er is noch voor de nationale economie, noch voor de provinciale economie sprake van een vaste relatie tussen de dienstensector en enige andere sector. Op regionaal niveau kan een sterke uitbreiding van enkele industrietakken enerzijds een sterke stimulans inhouden voor bepaalde diensten en anderzijds ten gevolge van spanningen op de regionale arbeidsmarkt een rem leggen op de ontwikkeling van an dere diensten. Op nationaal niveau tenderen de verschillende Westeuropese arbeidsmarkten naar een stijgend aandeel van de dienstensector en een stagnerend aandeel van de industrie. Hoog aandeel in Zeeland In vergelijking met andere provincies is het aan deel van de dienstensector in de mannelijke werk gelegenheid in Zeeland vrij hoog, nl. 40,8% tegen bijv. 31,2% voor Overijsel, 34% voor Brabant, 37,3% voor Gelderland. Hoge scores maken de Randstadprovincies: Noord-Holland 50,8%, Zuid- Holland 48,1 Utrecht 47,5%. Een specificatie van de Zeeuwse dienstensector volgt hierachter. Daarbij is tevens een vergelijking gemaakt met Drente iets meer inwoners, veel recreatie en met Utrecht vrij sterk verstede lijkt, veel „nationale" diensten (N.S., Universiteit, enz.). 53

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 17