II Zeeuws Tijdschrift Het Kunstmuseum te Middelburg A. M. Dumon Tak 4** NUMMER 2 20e JAARGANG 1970 „De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, optredend als de actiegroep Zeeland van de BBK, heeft een plan opgesteld voor een cultureel dien stencentrum". Dit was de aanhef van een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant van 12 december 1969. En verder: „Een belangrijke vooruitgang om de kunst beter binnen de maatschappij te laten functioneren zou een centrum zijn, dat een schakel vormt tussen kunst, kunstenaar en maatschappij". Dit centrum zou o.m. moeten bestaan uit een kleine „expositieruimte" voor het houden van „kleine ten toonstellingen". Het is misschien interessant te beschrijven hoe in de vorige eeuw te Middelburg een zelfde plan ont stond en ten uitvoer werd gebracht en wat daarna, gedurende ruim 80 jaar, tot stand kwam. Zijn thans de kunstenaars de initiatiefnemers, toen was het de burgerij. In 1865 was te Middelburg opgericht de vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk", die zich ten doel stelde „door muziek- en zanguitvoeringen, tentoon stellingen, kunstbeschouwingen, voorlezingen, on onderwijs in den zang, bevordering van den bloe- menkweek, wedstrijden als anderszins, bij Middel- burg's ingezetenen, voornamelijk bij den hand werksman en den dienstbaren stand, den smaak voor al wat schoon en edel is aan te wakkeren"1). Deze vereniging organiseerde in 1880 de eerste tentoonstelling van schilderijen van levende mees ters in het Middelburgse stadhuis. Vele Middelbur gers maakten van de geboden gelegenheid gebruik om tegen betaling van 0,25 kennis te maken met de moderne beeldende kunst. „Ambachtslieden en dienstbaren" werden „op Zon- en feestdagen toe gelaten voor 0,10 per persoon"2). Dank zij het succes, dat deze tentoonstelling en de volgende in 1883 behaalden, werd het denkbeeld geopperd te komen tot de oprichting van een tentoonstellings gebouw, tevens museum voor hedendaagse schil- Mr. G. N. De Stoppelaar, de schenker van het Kunstmuseum (Zelandia 111ustrata) derkunst3). Een commissie werd samengesteld om de plannen hiertoe te bespreken. Het was de be kende Middelburger mr. G. N. De Stoppelaar, die in 1886 aanbood voor zijn rekening een tentoon stellingsgebouw te laten bouwen in de tuin van het Schuttershof der Confrérie van Sint Sebastiaan. 37

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 1