Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Sibmacher Zijnen „Voor zijn overlijden nam ds. Sibmacher nog een belangrijk initiatief, teneinde de vrijzinnige predi king veilig te stellen voor de tijd, dat die prediking niet meer in de Hervormde Kerk zou worden toege staan. Hij voorzag, dat na zijn heengaan geen vrij zinnige predikant meer zou worden beroepen. Hij bereidde de oprichting voor van de Vrijzinnig Godsdienstige vereniging De Reservekas". Dit is een citaat uit de brochure 75 jaar Vereniging van Vrij zinnig Hervormden Middelburg, door P. J. Doefs en J. J. de Reij. Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen als predikant bevestigd te Middelburg 26 oktober 1856, kwam in een woelige tijd in de Zeeuwse hoofdstad. In augustus 1854 was een synodale missive uitge gaan waarin de Hervormde predikanten als meest passende kleding de toga met bijbehorende bef en baret werd aanbevolen in plaats van de steek, mantel en bef uit de dagen van Voetius. Toen in de zomer van 1855 de dienstdoende predikanten onverwacht in hun nieuwe gewaad optraden, ont stond er in één der kerken grote verwarring. De toga werd als een dekmantel der ongerechtigheden beschouwd. Zelfs vielen hier en daar zenuwachtige vrouwen in zwijm. Het effect was dat vele kerk gangers wegbleven. Er onstond een anti-togabewe ging waarvan de aanhangers elders gingen kerken. In deze tijd kwam Zijnen in Middelburg en al spoe dig begon hij zich te scharen onder vrijzinnige vaan. Hij bewoog zich vlot in het Middelburgse veremigings- en uitgaansleven. Toen op vrijdag 6 februari 1857 een soirée litteraire et musicale werd georganiseerd, lag het in de bedoeling dat de jonge predikant hieraan zou deelnemen. Twee dagen daarvoor stierf zijn jongste kind en de anti- togamannen brachten verband tussen het hun in ziens ongeoorloofd concert en de dood van het kind 2). Sibmacher Zijnen heeft steeds pal gestaan voor de vrijzinnige leden in de gemeente, vooral in de tijd dat de kwestie van de aanneming van lidmaten door hem en zijn collega Koch gaat spelen. Hij is een geharnast strijder hetgeen duidelijk blijkt uit zijn brochure over deze zaak die in 1882 bij Van Benthem Jutting verscheen. Zijnen heeft de gevaren voor de vrijzinnigheid duidelijk gezien van daar zijn oprichting van de Reservekas, die na zijn overlijden op 10 december 1895 kerkhoudende ver eniging werd. Een niet ongebruikelijke procedure, die ook bij de dolerenden is toegepast. Over hem heb ik geschreven in de P.Z.C. van 24 april 1965 onder de titel: Het kerkelijk erf in grote beroering. 2) D. de Rijcke. De anti-togabeweging te Middelburg voor ruim een halve eeuw. Archief Zeeuwsch Genootschap, 1913. Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen Vereniging van Vrijzinnigen De Vereniging heeft met gepaste luister haar 75 jaren gevierd. In het begin kerkte men in de Waal se kerk in de St. Pieterstraat, later in het eigen nieuwe kerkgebouw tegenover de oude Waalse kerk. In 1908 kwam een eigen predikant, J. Bruining Jz., beroepen door de Reservekas, die in 1910 bij Gebr. Hildernisse een kleine Geloofs- en Zedeleer laat verschijnen met als ondertitel: Behandeling vain eenige hoofdgedachten voor het godsdienst onderwijs. In 1913 doet dr. J. P. Cannegieter zijn intree als predikant in de Hervormde Kerk te Mid delburg. Opnieuw was er een vrijzinnige predikant, en even strijdlustig als Zijnen, in de Hervormde Kerk. De basis van de zesde predikantsplaats was evenwel bijzonder smal. Zijn belijdenis: religie is een houding, heeft hij in praktijk gebracht en daar mee zijn belijdenis belevend. Toen Cannegieter in 1928 afscheid nam, werd de zesde predikantsplaats opgeheven. Tot vestiging van een gewone predi kantsplaats kwam het weer in 1955. D© vereniging De Reservekas onderging tweemaal een naamsverandering. „In 1911, kort na het vertrek van ds. Bruining, werd het „Vereniging van Vrijzin nig-Hervormden" en in 1920 „Vereniging van Vrij zinnige Hervormden". Het opmerkelijke van deze naamsveranderingen is: eerst los van het hervormd- zijn, dan wijzen naar het hervormd-zijn met nadruk op vrijzinnig, tenslotte weer met nadruk op het hervormd-zijn in de geest van de vrijzinnige rich ting". Geen beter opschrift voor een kerk dan die op de gevel van de verloren gegane kerk in de St. Pieter straat: Waar de Geest des Heeren is, aldaar is Vrijheid. 62

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 26