'm mejuffrouw E. D. van den Broecke (1868-1932), stichtster van het Zeehospitium Zonneveld te Oost- kapelle, d'ie een groot bewonderaarster was van deze kunstenaar. De tekening was van 1932 tot 1936 in vruchtgebruik bij mejuffrouw A. P. Ogterop te Middelburg. Er zijn thans onderhandelingen gaan de met het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo, over verkoop van de tekening. Uit de opbrengst zal het „Mejuffrouw Van den Broecke-fonds" worden gesticht, waaruit werk van kunstenaars zal worden aangekocht, dat een sterke relatie vertoont met Zeeland en thans nog in de verzameling (van het Zeeuws Museum, de huidige eigenaar van de be zittingen van het Kunstmuseum) ontbreekt, (Zeeuws werk van Mondriaan e.a.). In mei 1940 werd de binnenstad grotendeels ver woest door een Duits bombardement. Het Kunst museum bleef gespaard. Tijdens de wederopbouw overwoog het bestuur, wegens de hoge kosten, die het dak jaarlijks aan reparaties vergde, de grond van het gebouw te ruilen voor grond in de binnen stad, om hierop een nieuw, modern museum te plaatsen. Ook andere, bestaande gebouwen wer den genoemd om de collectie in onder te brengen. Zo kwamen achtereenvolgens de Gasthuiskerk, het Militair Hospitaal (Kloveniersdoelen) en de te restaureren Vleeshal van het Stadhuis en de Abdij ter sprake. Doch bij nadere beschouwing bleken deze ruimten ongeschikt te zijn of konden niet de finitief worden toegezegd40). De toestand bleef, ondanks de zorgelijke toestand van het dak, bij het oude. Aangezien waterleiding en sanitair ontbraken, wend het gebouw tijdens de bezetting niet gevorderd door de Duitsers. De tentoonstellingen gingen door, tot in september 1942 de Industrie- en Huishoud school het in gebruik nam, wegens inbeslagneming van scholen door de bezetters. In oktober 1944 moest de huishoudschool het gebouw ontruimen. De ge meente had het nodig om er de meubels uit de in het water staande huizen in op te slaan. Daar de schilderijen gedeeltelijk bleven hangen, hadden deze erg te lijden. Dat jaar bezochten toch nog 12 bezoekers het „museum". Nadat in 1946 alle meubels weer weggehaald wa ren, zagen de zalen er treurig uit. De Gemeente, die geen huur had betaald, liet alles keurig op- Vincent van Gogh, Gezicht vanuit het gesticht St. Pol-de-Mausole te St. Rémy Mil Will»'- trÊM

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 9