Kenterend getij Boekbespreking Kenterend getij. Foto's: Wim Riemens. Samenstelling: M. P. de Bruin, G. A. de Kok, Drs. M. C. Verburg. Middelburg, G. W. den Boer, 1970. (VIII, XXIV en 172 blzn.; geb. 29,50). Precies tien jaar geleden gaf Wim Riemens het platenboek „Ontworsteld Zeeland"uit. Hij vestigde er zijn reputatie mee van talentvol fotograaf. Het boek is sinds lang uitverkocht en dus was er plaats voor een nieuw plaatwerk van soortgelijke aard. Dat is nu dan verschenen. Het heet Kenterend getij. Dat is een titel die we verstaan. „Leven in Zeeland", zegt de inleiding op de eerste afdeling van het boek, „is leven met water, leven achter dijken, wer ken aan deltadammen om storm en vloed te beteu gelen. De afsluiting van zeegaten luidt een kente ring in van het getij der eeuwen: veiligheid groeit in een gewest, dat van geslacht op geslacht werd geteisterd door watervloeden. Achter dammen wordt de zee een binnenmeer". Die eerste afdeling gaat over het water; de andere hoofdstukken heten wonen, werken, spelen en sei zoenen. Het water staat voorop. Zeeland dankt er alles aan, tot zijn naam toe. De zee was vanouds zijn beschermer en zijn belager, zijn vriend en zijn vijand. In Zeeland was het altijd onzeker leven, en we hebben dat tot in de allerjongste tijd toe er varen. Levinus Lemnius, de geleerde Zierikseese dokter uit de 16e eeuw, zag in de voortdurende bodemveranderingen van zijn land het typisch hu manistische beeld van de „vicissitudo rerum", de wisselvalligheid van al het aardse, de onstandvas tigheid van al het vergankelijke. In Zeeland kon in één enkele nacht het land waar men zich veilig waande één onoverzienbare watervlakte worden, waar geen leven meer mogelijk was. Nu gaat de mens paal en perk stellen aan de dreiging van de zee; de zeegaten waar het gevaar dreigt worden afgesloten, en dat houdt in dat het beeld van Zee land opnieuw een grondige wijziging ondergaat. Het getij der eeuwen kentert; het is nu al moei lijk zich in te denken hoe Zeeland er een kwart eeuw geleden uitzag. De foto's van Wim Riemens leggen voor ons het beeld vast zoals het nu is. Het zijn foto's van onze tijd, eerlijk en nuchter. Wat dat betreft komen ze overeen met die van zijn eerder verschenen boek, waarin al evenmin romantiek te bespeuren viel. Hij heeft dat element opzettelijk vermeden. Aldus be zit dit boek naast een artistieke ook een documen taire waarde. Men zal er ook in veel latere jaren uit kunnen aflezen niet alleen hoe Zeeland er in 1970 uitzag, maar ook hoe de Zeeuw uit die tijd zijn land zag. Zeeland in het kenterend getij. Nog zijn er mannen en vrouwen die de oude kleder dracht met waardigheid dragen, nog vindt men er molens en landelijke boerderijtjes, nog wordt in de dorpssmidse van Biggekerke het paard beslagen in de travalje, nog schieten de boeren op Zuidbe- veland en in West-Zeeuwsvlaanderen naar de gaai, nog steken de jonge boerenzoons naar de ring, pre cies zoals dat eeuwen geleden gebeurde. En hoe mooi is dat alles wanneer Wim Riemens het ons laat zien. Maar dan is ook het geheel moderne nnendijk, westelijk Zuid-Beveland

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 15