Stavenisse Ouwerkerk mooi, en de nieuwe wijken van Vlis- singen, de stalen gevaarten die hoog oprijzen bo ven de steden, de Zeelandbrug, de dubbeldeks veerboot die ons van en naar Zeeuwsvlaanderen brengt en zo veel meer dat er tien jaar geleden nog niet was en waarmee we nu al bijna helemaal vertrouwd en verzoend zijn. Riemens heeft nog al eens een foio van het oude naast die van het nieu we Zeeland geplaatst. Je zou het raffinement kun nen noemen. Het heeft dit resultaat dat er bij het bekijken van zo'n tweetal foto's die je in één oog opslag kunt overzien allerlei gedachten in je op komen door de onderlinge vergelijking. Datzelfde effect kan trouwens ook één foto oproepen waar op zowel het oude als het nieuwe zijn opgenomen: de neonbelichting tegen hef silhouet van de Mid delburgse Oostkerk. Zeeland is geen achtergebleven gebied meer; dat leren deze foto's ons wel. Maar het is ook nog geen Pernis. Het getij der eeuwen kentert er in onze tijd en niemand kan zeggen wat daaruit zal worden. Verbeeld ik het me, of is het werkelijk zo dat Rie mens veel aandacht heeft gehad voor kinderen en voor paarden? En als dat zo is, schuilt daar dan symboliek in? De kinderen die er altijd zullen blij ven en die altijd jong zullen zijn en elke vernieu wing met de vain zei f s preke nd'h etd zullen opnemen die kinderen eigen is? De paarden, de edelste die ren, maar wier getal steeds minder wordt en die zich, wie zal zeggen hoe spoedig al, wel niet zullen kun nen handhaven in onze steeds meer vermechanise- rende wereld? Ik heb veel waardering voor de inleiding van dit boek: een in zijn beknoptheid volledige en voortref felijke samenvatting van de geschiedenis van Zee land, van M. P. de Bruin, voor de nieuwste tijd voortgezet door Drs. M. C. Verburg: helder ge schreven en op originele wijze geïllustreerd. G. A. de Kok, de hoofdredakteur van de P.Z.C., had de eindredaktie van het boek. Ze kunnen, mèt de foto graaf en de uitgever, tevreden zijn over het resul taat van hun gemeenschappelijk werk. En het is een goed idee geweest, een korte samenvatting van de inleiding in de drie moderne talen als losse bij drage aan het boek toe te voegen. P. J. MEERTENS Molen te Tholen Foto: C. A. L. Kotvis 92

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 16