«fjSïMïse, $Pl Toen de twee pedante jongens Van Lennep en Van Hogendorp in 1823 door Nederland reisden, te voet, per trekschuit en per diligence, kwamen zij ook op het eiland Tholen. Van St. Maartensdijk reden zij een binnenwater om dat is de Pluim- pot naar Scherpenisse en vandaar over een smalle akelige dijk naar Gorishoek. Hier moesten zij twee uur op het veer naar Yersekendam wach ten. „Toen dezelve eindelijk genaakte moesten wij om in dezelve te stappen een steilen dijk af, met groote puntige hoekige steenen beleid, waar tusschenuit tallooze kleine paaltjes uitstaken, zon der dat er een plank of iets was om den afgang gemakkelijker te maken, daar een verkeerden stap ons zou hebben doen vallen en 't aangezicht aan flarden rijten". Bepaald riant kon men de toegang tot het veer niet noemen, maar het had in de zomer zeker zijn charme. Het is een van die kleine veren, die nu alle zijn verdwenen op één na, tussen Oud- en Nieuw- Vosmeer over de Eendracht. In het bekende boek van Wilderom over Noord- Zeeland vonden wij een staatje met gegevens over het vervoer GorishoekYersekendam over de jaren 1914-1923. In tien jaar werden 11.556 personen ver voerd en bijna evenveel schapen: 10.886. Rond 1900 telde men in Zeeland een 26.000 schapen. De meeste betekenis had de schapenhouderij voor hof steden, die de beschikking hadden over schorren en dijken. Toen was het oorspronkelijke Zeeuwse ras al bijna geheel verdwenen. Het is vooral Iman P. J. van den Bosch geweest, de man van de Wilhelminapolder, die veel voor de verbetering van het schapenras heeft gedaan. Door invoer uit Engeland ontstond een gekruist Engels ras, vooral Lincoln-ras. Bij een bepaalde soort kruising sprak men zelfs van Imanschapen. Over schapen gesproken, het is Johan de Heer geweest, wiens liederen de voorliefde van Han Jansens hadden, die gezegd heeft: „Gods kudde bestaat niet uit giraffes maar uit schapen en daarom moet de korf zo gehangen worden, dat ze er ook bij kunnen". Johan de Heer is het meest bekend geworden door zijn zangbundel; het aantal exemplaren dat van de bundel is verkocht bereikte astronomische cijfers. Buskes zegt hierover: „Zeker is ook, dat er ouderen en tot verbazing van velen ook jongeren zijn, die de liederen van Johan de Heer verkiezen boven de liederen en de melodieën van onze te genwoordige liederenbundels". Wij hebben de 18e uitgave van de zangbundel ge raadpleegd, waarin 833 liederen en koren geschikt voor orgel, piano of gemengd koor zijn verzameld (oplaag 174e-185e duizend). Het woord Maranatha, Jezus komt, was voor hem een richtsnoer in zijn leven, zoals een door hem op muziek gezet lied zegt: Maranatha! Maranatha! Maranatha! Jezus komt! Pelgrims voorwaarts zonder klagen Blijft uw kruis nog even dragen, Reeds zien wij den morgen dagen! Maranatha! Jezus komt! (bis) De vroegere haven met coupure S)e Spuïdam re Scherpenisse

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 22