Maranatha! Maranatha! Maranatha! Jezus komt! Zondaar, wil U toch bekeeren Voeg U bij het volk des Heeren Dra zal Christus wederkeeren! Maranatha! Jezus komt! (bis) Wat ons bij Han Jansens opviel, was het strijdele- ment in de liederen en het rythme, dat hem aan trok. Op zoek naar een bundel van De Heer, spraken wij met enkele jongeren, die zich fel keerden tegen het „gebalk". Na het gesprek met schaapherder Poot reden wij van Gorishoek langs de Pluimpotterug naar Scherpenisse. De smalle, akelige dijk van Van Lennep en Van Ho- gendorp is veel verbeterd, maar water ontdekt men niet meer. Het overblijvende stuk van de vroegere geul werd in 1957 ingedijkt, waarbij men gelegen heid kreeg om nieuwe materialen als nylon en plastic zinkstukken te beproeven. De afsluitkade werd gevormd door met zand gevulde nylon zak ken van „dryion" hebben we hier niets gelezen. Waar vroeger de haven van Scherpenisse lag, staan nu, eind april, spichtige boompjes, waaraan geen blad te bekennen valt. De coupure op de voorgrond, waar bij hoog water de planken tussen- gezet moeten worden, ligt er wat doelloos. Maar het is nog de tweede waterkering en we zijn sinds 1953 voorzichtiger geworden. Helemaal duidelijk is de ligging van Scherpenisse ons nog niet. De naam komt al in het begin van de 13e eeuw voor als Scarpenesse en Scarpenes. Het is van het ger- maans skarpa „scherp" afkomstig en van nasja, „landtong uitspringend in zee of benedenrivier". Wat we niet boven het dorp zagen oprijzen was de kerktoren, maar dat is niet zo vreemd. De toren heeft namelijk maar een geleding die tot de hoge zijmuur van het schip met bergsteen is bekleed. Op de toren is een houten vierkante bovenbouw gekomen met een houten vierkante spits. Van de kerk werd het koor en dwarsschip in de 18e eeuw gesloopt. Wat er overbleef was het basilikale schip met witte stenen bekleed en met stijlelementen die op een bouwtijd uit het tweede kwart van de 16e eeuw wijzen. Van een eerbiedwaardige ouderdom is het Klove- niersgilde waarvan Jolles in 1934 zegt, dat het een deftige vereniging is. ,,'t Lidmaatschap wordt be geerd als eene decoratie. En de eeuwenoude feestelijkheid schijnt nog zeer in trek. Voor een en ander heeft men de contributie gaarne over". Het jaar van oprichting staat op het vaandel: 1594, toen Maria van Nassau voor haar broer Philips Willem het reglement van het gilde tekende. In de pinksterweek wordt er „geteerd", wat zeggen wil dat er nieuwe leden worden gekozen die aan de andere leden een glas bier aanbieden. Vanaf woensdagmiddag 1 uur tot zaterdagavond 10 uur hangt een vaandel op het gemeentehuis. De zolder is ingericht als gildekamer waar de leden thans 46 bij elkaar komen. Het aantal nieuw verkozen leden verschilt ieder jaar maar het totaal mag niet meer dan 64 zijn. Het is nog steeds een eer om lid van het Kloveniersgilde van Scherpenisse te zijn. Croei ufr Scherpenisse c\ i o

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 23