Opruiming in de Schelde Het is niet doenlijk in deze rubriek opnieuw de bevrijding van het grootste gedeelte van Zeeland aan de hand van dit deel te volgen. Met de val van Vlissingen op 4 november waren beide zijden van de Westerschelde in handen van de Britse en Canadese troepen. Reeds de dag tevoren toen Zeebrugge in Canadese handen was gevallen, voer een vloot mijnenvegers van Oostende naar Bres- kens en „one of the most difficult minesweeping operations of the war was put in hand". De vol gende dag werden 50 mijnen geveegd tussen Bres- kens en Terneuzen en zes mijnenvegers gingen door naar Antwerpen die ook nog vijf mijnen on schadelijk maakten. Het vegen van de mond van de Westerschelde tot aan Antwerpen was een im mense taak waarbij meer dan tien eskaders werden ingezet, die aan beide zijden begonnen. Het zware weer maakte op 7 november het werken onmoge lijk, maar 100 mijnen waren toen geveegd. Op 26 november kon kapitein Hopper rapporteren dat de operatie was voltooid; in totaal waren 267 mijnen geveegd. Dezelfde dag bereikten drie coasters Antwerpen en op 28 november kwam het eerste konvooi van 19 Liberty-schepen veilig aan. „The Battle of the Scheldt was over". Bevrijding van Walcheren Onderdeel in de strijd om de Schelde was de be vrijding van Walcheren. Hierover heeft H. A. van Lith een onderhoudend en inzichtgevend boekje geschreven dat verschenen is bij G. W. den Boer te Middelburg. Duidelijk wordt in het voorwoord gesteld dat het boekje voornamelijk militaire ope raties weergeeft. „Het is dus geen geschiedenis van het Zeeuwse verzet". We hebben over deze periode een dagboek bijgehouden en bij het her lezen daarvan beseft men pas hoeveel van die tijd is vervaagd. Niet werkelijk terug te roepen is de angst, de woede, de hoop en het geluk bevrijd te zijn. Wel leert men eens te meer wat het werk van de geallieerden is geweest. Neem en lees. Westkapelle kort na de bombardementen op de dijk Op de foto de overblijfselen van het middeleeuwse patroon 101

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 25