den-maasgebied verplaatste, voornamelijk naar Maassluis, met later Vlaardingen als belangrijke tweede. Op beperkte schaal werd er in bepaalde jaren ook aan deel genomen door Dordrecht, Rot terdam, Schiedam, Brielle, Zwartewaal en Enkhui zen. Ook in de achttiende eeuw gaat de IJslandvaart van Zierikzee door. Er zijn echter tekenen die erop wijzen, dat het bedrijf het steeds moeilijker krijgt. In 1726 klaagde' het Sint PietersgiIde in Zierikzee over gebrek aan vissers en wordt aan schippers, stuurlieden en matrozen verboden zich te verhuren aan andere dan plaatselijke schepen. De visserij is kennelijk op haar retour, hoewel er in 1711 nog 80 visserijschepen zijn. Ruim dertig jaar later, in 1747, telt de stad een hoeken/loot van 150 eenheden, waarvan 97 koop vaardijschepen, zodat het aantal vishoekers tot 53 is gedaald. Daarna gaat het verder bergafwaarts en zelfs de ondersteuning in geld in 1772 onder de titel van premies kon het verval niet tegenhouden. Bij het einde van de Republiek was er van de visserij van Zierikzee weinig meer over en dat overschot moest tijdens de Franse tijd de strijd tegen de ongunst der tijden staken. De tijd na 1815 Het herstel van de onafhankelijkheid van ons land bracht in Zierikzee wel vreugde, maar geen wel vaart. Volgen wij ds. Dompeling in een preek anno 1820 ter gelegenheid van de oprichting van een nieuwe visserij. Volgens hem is alles verminderd, is veel vervallen en verdwenen en hebben de mees te inwoners nauwelijks genoeg om te bestaan. De winter van het jaar 1816 heeft dat duidelijk bewe zen, want de helft van de bevolking moest toen leven van de aalmoezen, die geschonken werden om hen in leven te houden. Daarom stelt hij zijn hoop voor de toekomst op een plan om de visserij te doen herleven door in vier of vijf jaar tijds, liefst op stadswerven, zestien visserijschepen te bouwen, waarvan reeds zeven gebouwd zijn en een achtste op stapel staat. Het eerste schip kwam eind 1818 in de vaart en dit, Zierikzeese haven 83

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 7