„Binnen de stad van Tolne" Th. Valk-Ie Cointre De stad Tholen en haar verleden Wie over de stad Tholen wil schrijven, kan kiezen uit een voor een kleine plaats onverwacht groot aantal facetten ervan. Er zou heel wat te vertellen zijn over het mooie, gave raadhuis met klokketoren uit de vijftiende eeuw, ook van binnen zo bezienswaardig. Met ge paste eerbied behoedt men hier het oude en waardevolle stadsarchief, de boeiende prenten, kaarten, schilderijen en andere herinneringen aan een veelbewogen verleden, waarin Tholen zijn rol speelde in de geschiedenis van Zeeland. Over de prachtige Grote Kerk, waarvan het onderste deel van de toren een overgebleven rest moet zijn van een dertiende-eeuws kerkgebouw. Of over de goed bewaarde stadswallen, en over de Thoolse oever verbinding, vroeger per boot onderhouden en de brug in eerste aanleg pas daterend uit 1928, in de oorlog tweemaal opgeblazen, binnenkort alweer te vervangen door een grotere; een brug dus met een eigen geschiedenis. En we zouden ook kunnen schrijven over de Thoolse mosselcultuur, of over de Thoolse mummies; de mosselen had u er wel verwacht, maar zullen er binnenkort niet veel meer zijn; aan mummies had u in dit rustige stadje beslist nooit gedacht, en die zijn er toch werkelijk, al zijn ze niet te bezichtigen. Voor veel Nederlanders, misschien zelfs voor menige Zeeuw, is Tholen vrijwel onbekend terrein. Het is een van die stille oude plaatsen, die steeds Zhakn Markt m Hed, Hen, Kurk

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 10