waardevoller zullen worden, ook als bedevaarts oorden voor de soms geestelijk en lichamelijk naar adem snakkende moderne mens. Van de stad Tholen, een eerbiedwaardige zes- honderdjarige en strategisch zo interessant aan de Eendracht gelegen, krijgt de bezoeker een goede indruk door een wandeling over de stadswallen, en tegelijk bij helder weer het wijde, gevarieerde uitzicht over de Schelde en in de richting Halsteren en Bergen op Zoom. Onder aan die wallen liggen hier en daar de sinds de winter van 1962-1963 ver laten oesterputten door de grote koude werd 98% van de oesters gedood waarvoor geen mens nu meer interesse heeft. Alleen een enkele grijze, eenzame meeuw zagen we er langs de randen zitten, ook wat teleurgesteld naar het leek. Tholens naam komt van het woord „tol"; men had hier lang geleden het zogenaamde bakenrechf gekregen, waardoor schepen een bepaald bedrag verschuldigd waren voor het onderhoud van de bakens bij het binnenkomen van de Thoolse haven en het bevaren van de rivier eromheen. Een in Nederland nu niet meer bestaand recht, in vroeger tijden belangrijk voor de veiligheid van een haven stad en haar inwoners. Na het onherroepelijke verlies van de oestercultuur wacht de gemeente nu op de beslissing over een compensatieregeling, waarschijnlijk in de vorm van een nieuwe, grotere jachthaven, zodat een toe nemend toerisme de nodige economische steun zal geven. Harder nodig dan ooit, nu door de gevolgen van de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal binnen kort ook aan de mosselcultuur wel een einde zal moeten komen. Al deze problemen hebben recht streeks te maken met de geschiedenis van Tholen, en met alles wat hier de wandelaar herinnert aan een belangrijk maar vèr verleden. Zo heeft bij voorbeeld ook de huisvesting een kant die een ernstig woord moet meespreken in de plannen, en die wij, van „leuke oude huisjes" vaak zo gechar meerde randstedelingen, wel eens uit het oog ver liezen: dit soort behuizingen is meestal aardiger om naar te kijken dan om in te wonen, en iedereen heeft graag modern comfort. Zo beleeft ook niet iedere inwoner van oud-Brugge, of van Urk of Thorn zoveel plezier aan het interieur van zijn woning als de toerist aan het exterieur. Maar gelukkig staan ook hier een flink aantal objecten op de lange, veel omworven lijst van Monumenten zorg. Aan hèt monument van Tholen, de Grote of Onze- lievevrouwe Kerk, gebouwd tussen 1300 en 1400 en in 1404 verheven tót kapittelkerk, is eindelijk tussen 1946 en 1962 door een zorgvuldige en prachtig uitgevoerde restauratie veel van haar vroegere schoonheid teruggegeven. Zo kwamen in de loop van dit kostbare werk van onder de kalklaag op enkele pilaren oude frescoschilderingen te voor schijn uit de tijd, dat de kerk nog voor de Rooms- Katholieke eredienst diende. Tegen een achtergrond van prachtig roodbruin zijn duidelijk miskelken te herkennen en het Lam Gods met de kruisbanier. Een „zuidelijk" bouwmeester is hier aan het werk Marks Telen THOLEN, Markt (R. K. Kerk kift Uitgave Jf U'. Pot. Tholen 119

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 11