Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen den in de vorige eeuw verschijnen diverse jaar boekjes met wetenswaardigheden over de provincie. Men zal er predikanten als auteurs in terug vinden. De Goese predikant is ingegaan op een door het Zeeuwsch Genootschap in 1837 uitgeschreven prijs vraag over het aandeel van de Zeeuwen in de bevrijding des vaderlands van het Spaanse juk. Het genootschap deed in 1842 uitspraak over het werk stuk van Swalue met de opmerking dat het be denkingen tegen de stijl had. Na omwerking kreeg de verhandeling de zilveren medaille en werd in 1846 bij Van Kampen in Amsterdam uitgegeven. Swalue heeft de Zeeuwen wel opgehemeld met een alinea als deze: „De Zeeuwen deelen dus wel in den krijgsroem van den tachtigjarigen oorlog. Menigmalen beslis ten bij hagchelijke kans hun bijstand en dapperheid den strijd. Hunne heldendaden hebben veel toege- bragt tot de redding van Nederland. Wij hebben gezien, hoe zij altijd den oorlog boven eenen twijfelachtiger! vrede verkozen, en daarom altijd ten oorlog waren toegerust. Zij meenden, dat zulks de gebiedende noodzakelijkheid van den tijd was. Doch vergeten wij niet, dat zij den strijd niet voerden om den roem zoo zeer, maar meer en bovenal ter bevordering en bescherming van het hoogste Staatsbelang: vrijheid en welvaart des vaderlands". Maar er is nog een ding: de Zeeuwen hebben veel tot de welvaart van ons land bijge dragen en hij denkt daarbij aan de Moucherons aan de Lampsins etc. „Op hen was niet toepasse lijk, dat de koopman wel een kantoor, maar geen vaderland heeft". Zij beoogden geen winsten ten koste van ons land. Zij rustten zelfs voor eigen rekening kaapvaarders uit, die zij „uit zuivere vaderlandsliefde in dienst hielden ter versterking van 's lands vloot, toen geene kans op buit hun voordeel beloofde". Hef loflied op de Zeeuwen van Swalue overschrijdt hier ver de werkelijkheid. Er zijn voldoende bewijzen dat zij graag een vrede uitstelden, omdat de kaapvaart dan stil kwam te liggen. Het was een gelegaliseerd bedrijf met grote risico's en grote winsten. Zij hebben echter de Duinkerker kapers weinig te verwijten. Maar, zegt Nagtglas „fijntjes", wanneer Swalue in 1862 bij het bezoek van Willem III aan Zeeland aanwezig was geweest, zou hij een onderscheiding hebben gekregen, want de vorst toonde toen het boek te hebben gelezen. Deze in 1806 geboren predikant overleed te Amsterdam in 1865. Benoeming van nieuwe leden Het bestuur varn het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap dier Wetenschappen heeft de burge meester van Middelburg, drs. F. A. Wolters, benoemd tot lid van het Genootschap. Drs. Wotters heeft deze benoeming aanvaard. De Antwerpse week Tezamen met de Naderlamdsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Zee land1, en de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland, afdeling Comité Benelux, heeft het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap dier Weten schappen in de Antwerpse Week (8 tot en met 15 augustus) twee lunchbij eenkomsten georga niseerd. Gastspreker tijdens de eerste bijeenkomst op 10 augustus was prof. dr. K. C. Peeitems. Hij sprak over de oorsprong van de historische betrek kingen tussen Zeeland' en Antwerpen. Op 14 augustus sprak ir. F. Suykens, adj.-direc teur-generaal van het Havenbedrijf dier Stad Antwerpen, over het onderwerp: „De industriële revolutie in die haven van Antwerpen, geplaatst in een Zeeuws perspectief". De Juridische werkgroep Gedurende het komende winterseizoen zal de juridische werkgroep weer drie bijeenkomsten organiseren. Als sprekers zijn uitgenodigd: prof. dr. H. A. Brasz, onderwerp: „De verhou ding tussen Beisituur en Bestuurden", prof. mr. A. Pitilo, onderwerp nog nader vast te stellen. prof. mr. J. Th. de Smiidt, onderwerp: „De Grote Raad van Mechelen". Nadere bijzonderheden zullen peir convocaat warden medegedeeld. De juridische werkgroep staat open voor ieder een, die hiervoor belangstelling' heeft. Het lid maatschapsgeld bedraagt 5,per jaar. Het is niet relevant of men ail of niet tevens lid, van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap is. Op gaven voor lidmaatschap bij het secretariaat: mr. Tina Kanmegieter, postbus 56, Middelburg. 136

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 28