van de 20e eeuw tot omvang uitgroeiende groot banken werden overgenomen, welke aan de aan vankelijk nog bescheiden kredietvraag konden vol doen. Onder de particuliere bankiers uit de 19e eeuw in de steden van Zeeland dienen o.a. te worden vermeld Abraham van den Broecke (1814) aan de Vlasmarkt tegenover de Kromme Weele, welke firma later uitgebreid werd tot Van den Broecke, Luteyn en Schouten, kantoorhoudende in de Wagenaarstraat. Anderen waren I. Boasson Zoonen (1847) in de Langeviele en voortgezet in 1932 door de Twentse Bank; L. E. Hendrikse (1858) aan de Rouaanse kade en in 1899 als Hendrikse Co's Bankiers en Effectenkantoor aan de Hout kade en in 1940 overgegaan in de Incassobank; J. A. Tak en Co. (1859) aan de Groenmarkt, voort gezet door de Amsterdamse Bank in 1945. J. A. Zip Co. (1865) in de Molstraat, later Zip van Teylingen aan de Dam z.z. in 1928 overgeno men door de Amsterdamse Bank. Van de Kreke de Kan Co. in 1928 voortgezet door de Natio nale Bank Vereniging; Hondius Zoon (1890) in de Vlasmarkt, alwaar heden nog gevestigd. In Vlissin- gen waren het J. C. de Koster Co. (1877) aan de Bierkaai; C. R. C. Wibaut Co. (1877) in de Korte Wolstraat voortgezet in 1916 door de Nationale Bankvereniging en P. J. Siegers Zoon (1865) aan de Nieuwstraat. In Zierikzee werd in 1877 opgericht aan de Oude Haven, de Firma R. Koole Zoon, in 1954 overge nomen door de Twentse Bank. In Terneuzen was het de firma F. S. P. Wijnman (1885) en in Hulst Louis van Waesberghe-Janssens (1871) welke firma in 1934 werd geliquideerd. In Goes werden in 1877 opgericht de firma's Franssen v. d. Putte Zoon; in 1916 in de Rotterdamsche Bank overgegaan, van Heel Co. in de Klokstraat (in 1940 Incasso Bank), alsmede de Kanter Horsdijk in de Wijngaardstraat. In de crisistijd van de dertiger jaren geraakten enige der genoemde firma's in liquiditeitsmoeilijkheden hetgeen veelal leidde tot overname door landelijke banken. De conjunctu rele groei in de 20e eeuw van ambachtelijk naar modern industrieel bedrijfsleven bracht grotere bedrijfseenheden, ook op het terrein van het geld en kredietwezen welke tendens zich nationaal en internationaal manifesteerde. Een zeer vermeldens waardige positie bouwde het Coöperatieve Land bouwkrediet vanaf de 20er jaren zich op, speciaal op het platteland. De plaatselijke kantoren, onaf hankelijk aangesloten bij de Raiffeisenbank (Utrecht) en de Centrale Boerenleenbank (Eind hoven) vormen thans een dicht net over de provincie Zeeland, met de laatste jaren ook vestigingen in de steden. Doordat het dienstenpakket van de Boeren leenbanken en spaarbanken (in maart 1970 gingen de Nutsspaarbanken te Middelburg en Vlissingen een fusie aan) de laatste jaren steeds meer uitge breid werd, waardoor het aanhouden van cliënten rekeningen op allerlei financieel terrein, zoals salarisrekening met rentevergoeding, beleggings rekening, allerlei depositorekeningen, bankgiro enz. is het onderscheid tot de handelsbanken be langrijk minder van betekenis geworden. Door deze branchvervanging in de moderne tijd is een gewijzigde situatie ontstaan ten aanzien van voor heen. De moderne bank, ook in Zeeland, presen teert zich aan het publiek op een efficiënte wijze tot in alle buitenwijken der steden en in vrijwel iedere plattelandsgemeente, waarbij binnen enige decennia een nog grotere evolutie te verwachten valt door een volledige computerisering der bank- administratie en het geheel op de achtergrond ko men van chartaalgeld. Hoewel een geheel andere functie dan de handelsbank of spaarbank dient volledigheidshalve nog vermeld te worden dat de Nederlandsche Bank N.V. in 1864 een bijkantoor opende te Middelburg met in de voornaamste plaat sen in de provincie z.g. correspondentschappen. Als bijkantoor van de circulatiebank ligt haar taak als „bankersbank" voornamelijk ten dienste van de handelsbanken. 115

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 7