C. Reitsma-d'Ancona ,,'t Paereknechtshuusje" en zijn bewoners op Schouwen-Duiveland Zoals de vele welen het Zeeuwse landschap ver fraaien, zo geven de verspreid liggende kleine knechtenhuizen op Schouwen-Duiveland iets zeer pittoresk aan dit mooie eiland. Maar achter de welen staat de tragedie van de vele overstromin gen; achter de luiken van deze schilderachtige huisjes heerste eeuwenlange armoede. Wat is een „paereknechtshuusje"? Het is het huisje, dat speciaal door de „grote" boer werd gebouwd voor zijn „paereknecht" (die be last was met de paarden), vlak bij zijn boerderij, maar zo min mogelijk zichtbaar. Het woord: „paereknechtshuusje" wordt plaatselijk gebruikt en het huisje zelf komt niet op alle dorpen van dit eiland voor en zeker niet op enige andere eilanden van Zeeland. In de 17e en 18e eeuw begon men al op beperkte schaal deze huisjes te bouwen. Het waren vanzelfsprekend de verafgelegen rijke boe ren, die zich dit konden veroorloven en er veel gemak van hadden. De inwonende knecht kwam hier ook wel voor, maar dit apart staande huisje bood de boer en de knecht vele voordelen. De paardenknecht woonde vrij, behoefde geen uren naar en van zijn werk te lopen en de boer had zijn knecht altijd bij de hand. 's Ochtends om 4 of 5 uur haalde de knecht de paarden uit de wei of uit de stal en voerde ze geregeld „met de bel". De hele dag was hij bezig tot tien uur 's avonds en het was een prachtig gezicht de drie- of vier-spans- paarden te zien ploegen, eggen of ander werk te zien doen. De boer zelf was er ook trots op en het aantal was voor hem een statussymbool. Driespanspaarden

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 11