gebruikt als woon- en eetkamer en daar stond het fornuis om op te koken en het huisje te ver warmen. Naast het fornuis is de trap naar de vrij ruime zolderverdieping, waar de vele kinderen dan ook konden slapen onder zakken. De „mooie" kamer werd alleen gebruikt bij bezoek en als slaapgelegenheid in de bedsteden voor de ouders en voor de baby in de „kribbe". Ook deze kamer was spaarzaam gemeubileerd met rode pluche stoelen, en een tafel en een mooie „spreuk" aan de muur. De schoorsteen is van hout en heel een voudig versierd door de dorpstimmerman. De bou wer van het huisje uit 1912, die nu 85 is, kent alle maten van het huisje nog uit het hoofd en herinnert zich de 70-urige werkweek nog goed. In de jaren 1930 woonde hier de paardenknecht met twaalf kinderen en verdiende 12,in de week. Hij kreeg 14 are grond erbij voor aardappe len en kool en 25 mud kolen. Naast ,,'t uusje met de tonne" stond het varkenskot, voor het biggetje, dat zij ieder jaar kregen van de boer. De baas stopte hem wel vaker iets toe: een kippebout of koffie en met kerstmis een emmer chocolademelk. Dat dat een feest was, valt te begrijpen, want meer dan aardappels met spekvet zat er meestal niet aan. De kinderen werden gekleed van „weggever tjes" en liepen door weer en wind met blote voeten een half uur naar school. Zij zullen het niet ge makkelijk gehad hebben daar in het huisje „bie den Diek", maar hoe vaak heeft daar geen auto gestopt van één van de kinderen (nu allen vol wassen) met het verzoek nog eens één keer „hun 'p. Verbouwing door de recreant 'uusje" te mogen zien. Met tranen in de ogen vertelden ze dan over hun leven daar en de goede herinneringen, die ze hebben overgehouden van die zestien jaar van lief en leed. Boutens voelde dat aan, toen hij schreef: Zoo van alle land en steden Eischt U 't land en de oude stad Waar Gij 't leven hebt geleden, Waar Gij meest hebt lief gehad. Het mooiste „Paereknechtshuusje", Bruinisse 159

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 15