Dorpswinkeltje Plein nummer 58 gen in een beboomd, rechthoekig grasveld. Daar omheen de huizen, eenvoudig, laag; ramen, deuren en stoepen voor het merendeel nog in de oude, vas te verhoudingen en afmetingen. Moeder Zwaan met haar jongen midden op de straat, houtduiven tevre den roekoeënd in het geboomte. Zon over het Plein en over een weelde van oranjerode lijsterbes. Een man met een kruiwagen, een kind op de fiets. We zijn in het winkeltje geweest van mevrouw J. Bouwens-Braams, die voor de dorpsgenoten wel Vrouw Bouwens zijn zal. Brood, wit en bruin, suiker, havermout en droptoffees. In plaats van een kassa nog papier en potlood, voor als het uit het hoofd niet kan. Een knus, ouderwets winkeltje in een gezellig, oud huis. In een woonkamer zijn de wanden bezet met tegels, de paarse uit de achttiende eeuw; mevrouw Bouwens spreekt van leitjes. „D'r bin d'r a' wat komme kieke nae' me leitjes", verzekert zij. Desondanks mogen ook wij de tegelrijkdom op ons gemak bekijken en tegen foto's maken in het minst geen bezwaar. Brugje, molentje, huisje, boompje, beestje tweeduizend, drieduizend tegels met de hoekversiering van het bijtje of de spin. En om het volmaakte nog volmaakter te doen zijn, hangt er tegen de leitjes een schemerlampje, dat een Oudhollandse haard voorstelt, compleet met doofpot, tang en tegels! De achterwand van het vertrek is een houten schot met twee dubbele bedsteedeuren. In de slaapstede is het serviesgoed geborgen, tegen een achtergrond van tegels, tegels. De andere ruimte dient voor berging van pakmateriaal. Mijn verzamelaarshart slaat een keer over: daar zit een prachtig, gaaf landschapstableau, vier bij drie, met een aardige sierrand. Een klein kapitaal in de bedstee! Wat gebeurt er met dit winkeltje wanneer de bejaarde mevrouw Bouwens haar nering staakt? Ik denk aan het armzalig tegelbezit van het Zeeuws Museum. Ligt het niet op de weg van de beheerders te trachten optie te verwerven voor het geval er ooit verbouwd of weggebroken wordt in het pand nummer 58 aan het Plein te Borsele? De tegelschat is nog te redden, het vroegere Landschap in bedstee v-f 164

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 20