De Berg van Troje selse ondernemers. Weldra volgen leveranties aan België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Canada. In de Marismas, hef hete moerasgebied tussen Sevilla en Cadiz, doorploegt de draineermachine van Van den Ende de drasse bodem. „We leveren aan Oud-Vossemeer en aan Japan", verzekert met een effen gezicht de leider van de verkoopafdeling. „En aan Tsjechoslowakije", vult Van den Ende jr. mei' gepaste trots aan. Het loondorsen en -sproeien heeft men afgestoten en het drainagewerk is toevertrouwd aan Scaldis N.V., een dochteronderneming die in dezelfde bedrijfsruimten aan de Monsterweg gehuisvest is. Evenals Schikker van het vrachtautobedrijf geniet de bejaarde heer Van den Ende zijn rust, evenals de eerste kan hij zeggen: „de jongeren hebben 't aol overgenomen, gelukkig"! „Hij dat is Stevin ontwerpt zijn stad met rechte straten en grachten en zo, dat geen burger ongerieflijk ver van de markt, kerk of stadspoort verwijderd woont, met overkluisde riolen en overluifelde trottoirs. Zijn pleidooi voor het syste matisch aanbrengen van luifels aan de huizen is even menslievend als riuchter-menskundig en daar om waard vermeld te worden", zeggen de Romeins in hun Erflaters. Het is ons mede-redactielid Piet 't Hooft geweest, die het grondplan van Borsele in verband heeft gebracht met Stevin in zijn boekje over de Zeeuwse dorpen. „Het is geen wonder, dat in dezen tijd de grondslag voor het bouwen van dorpen en steden gezocht wordt in het strak geometrisch systeem en de eenvoudige getalverhoudingen, ook voor die dorpen, die geen enkele strategische betekenis hadden. Borsele is er een voorbeeld van. Zeker niet hef beste en waarschijnlijk niet hef eerste, maar toch is het belangrijk als cultuurdocument. Immers het getuigt in zijn overzichtelijk schema, zijn simpele verhoudingen en zijn haast verwron gen ligging, van een vasten vormwil, die voortge komen is uit een levenshouding die we gewoon geworden zijn mei' den naam Renaissance aan te duiden". Hef is geen wonder dat in deze tijd, wij herhalen het nog eens, immers wij zijn in de jaren van het Bestand (1609-1621), de polder Borsele in vier kante kavels wordt herdijkt (1616) en het dorp geometrisch wordt aangelegd. Heel de omgeving had sinds 1530 met de zee gemeen gelegen als ge volg van de St. Felixvloed van dat jaar op 5 novem ber. Stormvloeden werden altijd met heiligen namen bedacht. Het was niet hef enige gebied dai ten onder was gegaan: Noordbeveland en Sint Philipsland deelden hetzelfde lof. Wij noemen met opzet deze gebieden omdat het eerste gedeelte van Noordbeveland in 1598 wordt bedijkt en Sint Philipsland in 1645. Zowel de aanleg van Colijns- plaat sedert 1598 als die van het dorp Sint Philips land vertonen duidelijk een renaissancistisch patroon, maar bij geen van de dorpen die deze trekken vertonen is hef zo duidelijk als bij Borsele. Maar keren we eerst terug naar Stevin; bij het opstel van de Romeins is als illustratie een ratio neel stadsplan opgenomen naar ontwerp van Stevin, afkomstig uit zijn „Burgherlicke Stoffen". Een plan van deze aard heeft bij de aanleg van Batavia als voorbeeld gediend. De vorm van het Borsele uit de lucht Archief Topografische Dienst Opname KLM Aerocarto N.V. 168

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 24