Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Vossemeer Het boek van Albert Delahaye: Vossemeer, land van 1000 heren, uitgegeven door N.V. Ambachts heerlijkheid Oud en Nieuw Vossemeer en Vrij berg he (1969) is een afspiegeling van hetgeen een heerlijkheid in deze tijd nog kan betekenen. Kosten noch moeiten zijn aan dit particulier uitgegeven boek gespaard. De opvolgers van de 1000 heren kregen dit bijna 700 blz. tellende werk in een prach tig versierde kalfsleren band, vervaardigd door een kunstatelier van de zusters Norbertinessen van Ste. Catharinadal te Ocsterhout. Iets van de invloed van de heerlijkheid straalt nog uit van het ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer, een merk waardig specimen van bouwen dat het jaartal 1771 draagt. Als tegenhanger willen wij nog wijzen op een ander curiosum in het dorp: het smidsklokje. Heerlijk is ook nog het veer, dat zijn betekenis zal verliezen als de brug gereed komt in het kader van de werken voor de Schelde-Rijnverbinding. Een voortijdig Delta-pion De schrijver, die het goed bewaarde archief van de ambachtsheerlijkheid heeft beschreven, kon veel nieuwe gegevens aan hef licht brengen. Hoewel reeds gegevens bekend waren over de plannen tot afdamming van de Eendracht in het midden van de 16e eeuw, heeft Delahaye het belang van deze Het smidsklokje te Oud-Vossemeer Het ambachtsherenhuis (foto's: C. A. L. Kotvis] zaak goed naar voren gebracht. Het was de bedoeling van de heren om met een lange dijk niet alleen de Eendracht af te sluiten, maar tevens over het water, aan de Brabantse kant, tot belang rijke landaanwinst te komen. De zaak is niet doorgegaan, de afdamming was voor de stad Tholen onverteerbaar, maar ook de Hollandse steden verweerden zich tegen hef plan. „Het plan van de heren van Vossemeer kan uiter aard niet in de schaduw staan van de huidige Delta-werken. Toch is hef niet overdreven, er een kleine voorspiegeling in te zien van het voornemen, pas in onze eeuw gerealiseerd, de open zeegaten definitief af te sluiten. Het plan van 1555 is een des te opmerkelijker voorspel tot het Della-plan, omdat beide voortgekomen zijn uit rampen, en beide geboren werden uit een door de tijdgenoten nog 170

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 26