zijn in Vossemeer „zichtbare" rechten. Maar er zijn er meer. In de vorige eeuw zijn over die rechten talloze processen gevoerd, die door de rechterlijke instanties zeer verschillend zijn beoor deeld. In 1919 kwam het arrest van de Hoge Raad af waarin tot uitdrukking kwam, dat het bestaan en het tenietgaan van de profitabele rechten niet door de artikelen van het Burgerlijk Wetboek kan worden beheerst, maar moet worden beoordeeld overeenkomstig de letter en de geest van de oude wetten. „Merkwaardig is wel, dat deze alleszins juiste en overigens wijze uitspraak pas genomen is, nadat de ambachtsheerlijkheden gedurende een kleine eeuw enorme moeilijkheden hadden gehad, kapitalen aan proceskosten waren uitge geven, en heel wat rechten waren verloren, vermin derd of tegen de verdrukking in niet meer met alle stelligheid gehandhaafd. Het behoeft immers geen betoog, dat het beleid van veel ambachtsheren in de loop van de 19e eeuw geheel anders zou zijn geweest, als deze duidelijke beslissing vroeger gevallen was." De talrijke illustraties verhogen de aantrekkelijk heid en belangrijkheid van het boek. Het veer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer niet geheel begrepen visie. Vier eeuwen na 1555 is de draad opgenomen, vanzelfsprekend op grootser schaal, efficiënter en machtiger door de monster machines, die Rijkswaterstaat van de 20e eeuw ter beschikking heeft. Had men de heren van Vosse meer laten begaan, dan hadden zij met kruiwagen en schop de Eendracht afgedamd". Titel De lijst van ambachtsheren neemt in het boek een belangrijke plaats in. „Zij telt 668 personen. De veerboot en zicht op de molen van Nieuw-Vossemeer Ofschoon zij niet op het ronde getal van 1000 uitkomt, heeft zij toch geïnspireerd tot het titel van dit boek: „Land van duizend heren". Het is geen dichterlijke vrijheid, daar de schijver er van over tuigd is, dat hij meerdere namen niet heeft kunnen achterhalen". De schrijver heeft aan de emanci patie van de vrouw niet gedacht, want de lijst telt heel wat vrouwen met, men mag wel zeggen, klinkende namen als Antoinette Ghislaine gravin de Merode en haar man Charles hertog de Valen- tinos, erfprins van Monaco óf Gabrielle Marie Antoinette Josephine de Pret de Calesberg, douai rière van Alfred Frederic Ferdinand graaf de Baillef. Rechten Het plantrecht, de ambachtsheerlijkheid stelt veel belang in zijn houtopstanden, en het veerrecht 171

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 27