Woonhuis van de „Stelhoeve" te Wemeldinge „Welgelegen" te 's-Heer Abtskerke in wintertooi De hoeve „Kwistenburg" in Middelzwake „a s-mU. 4 Door onvakkundig te werk gaan zijn grote hoeveel heden tegels verloren gegaan. Ook de oude vloeren van plavuizen in verschillende afmetingen en kleuren (bruin, rood, groen) moes ten het ontgelden. Ze werden vervangen door moderne tegels, welke er soms overheen werden aangebracht. Het komt een enkele maal voor dat een plavuizenvloer intact is gebleven onder een nieuwe houten vloer. Een verdere achteruitgang in stijl teweeggebracht dwoor de zware zolderbalken in kamers en gangen te doen verdwijnen achter een daartegen gelegd nieuw en dus wat lager plafond van hout of ander materiaal. Dikwijls ook werden de oude bedsteden en spinden weggebroken, hoewel ze in een andere functie (berg- of boekenkast) hadden kunnen wor den behouden. Het behoeft geen betoog, dat ook de oorspronkelijke openhaard met schouw en schouwstuk reeds lang heeft moeten plaats maken voor moderne bouwsels en verwarmingsapparaten. In een enkel geval is met behoud van vorm en materiaal op een nieuwe verwarmingsmethode overgegaan, maar meestal heeft een smakeloos geheel ook hier de plaats van het oude ingenomen. Niet alleen het woonhuis, maar ook de schuur onderging wijzigingen, die afbreuk deden aan de oorspronkelijke situatie. Rieten daken werden ver vangen door pannen, ja zelfs door golfplaten van eterniet of metaal; de houten wanden dikwijls het eerst aan de mestputzijde werden na ernstige slijtage in steen weer opgetrokken. Ook inwendig was men wel gedwongen door gewijzigde omstandigheden grote landbouw machines en verdwijning van de paarden vrij ingrijpende veranderingen aan te brengen. Niet alles verloren Ondanks de genoemde achteruitgang van het bestand aan oude boerderijen en de aftakeling van veel kenmerkende details in en aan de reste rende gebouwen, kan toch nog op veel waarde vols worden gewezen, dat tot nu toe wel behouden bleef. Enkele boerderijen, die wat dit betreft ge noemd kunnen worden zijn: „De Middelzwake" te 's-Gravenpolder, „De Jonge Boogaars" te Ka- pelle, de „Stelhoeve" te Wemeldinge, „Altijt Sorg" te Kloetinge, de „Noordhoek" aldaar, „Welge legen" te 's-Heer Abtskerke, „Landlust" te Nieuw- dorp, „Kwistenburg" te 's-Gravenpo!der, „Steen- hove" te Kamperland, „Landlust" te Wissenkerke, „Ruimzicht" te Noordwelle, „De Hooge Hoeve" te Dreischor, ,,'t Huys Vermuyden" te Schakerloo (Tholen), „Reigersburg" te St. Maartensdijk, „Nooif- gedacht" te Si'. Annaland. Van enkele dezer zijn de woonhuizen gerestau reerd, zoals „Altijd Sorg", „Welgelegen", „Land lust" te Nieuwdorp, „Ruimzicht", „De Hooge Hoe ve" (ook vooral inwendig) en „Nooitgedacht", waarbij eigenaars, architecten en „Monumenten zorg" met veel liefde, kosten en vakmanschap tot fraaie resultaten zijn gekomen. Behalve op deze boerderij en een aantal andere, waarbij het geheel van woonhuis en landbouw- schuur nog grotendeels in de oude trant is gespaard gebleven, kan nog gewezen worden op details, welke de tijd hebben doorstaan. 150

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 6