tof de „toppers". Tot de orkesten, die op de tweede rij staan, maar een opmerkelijke drang naar voren tonen, behoren een harmonie als „Ons Genoegen" uit Vlissingen, een fanfareorkest „ONDA" uit Nieuwland, een brassband „ONDA" uit Middel burg, een fanfare „Wilhelmina" uit Colijnsplaat, om er maar eens enkele te noemen. Het niveau van het door deze orkesten uitgevoerde werk is stukken hoger dan dat van de werken vroeger door fanfares en harmonieën gespeeld. Nederlanders als Henk van Lijnschooten, Gerard Boedijn en Meindert Boekei, Belgen als Moerenhout en Duyck, zijn voor het blaasorkest geschikt werk gaan schrijven. Vanuit het buitenland met name vanuit Engeland komt een stroom van muziek literatuur voor modern blaasorkest. Namen als Eric Ball, Frank Wright, Denis Wright, Rimmer, Ord Hume en Heath spreken boekdelen. Zij hebben het blaasorkest uit de beperkte kring van de trans criptie gehaald en het eigen composities geschon ken, die het muzikale peil met sprongen omhoog hebben gebracht. Een nadeel is echter ook hier aan verbonden. Kleinere korpsen met minder ge oefende krachten achten soms de weg naar het concourspodium versperd door de naar hun oor deel hoge eisen van tegenwoordig en het aantal werken dat moet worden ingestudeerd. CONCOURSEN De Zeeuwse bond van harmonie- en fanfaregezel schappen organiseert dan ook naast de federa tieve concoursen, die onder de auspiciën van de Kon. Nederlandse Federatie van Harmonie- en fanfareverenigingen worden gehouden haar eigen „zaalconcours". Op dit concours, dat de laatste jaren door aantal deelnemers, maar ook wegens het niveau een succes is gebleken, kunnen de blaasorkesten uitkomen met een nummer van ge heel eigen keus dat evenals op een federatief concours, waar verplichte werken gelden naast ge selecteerde keuzewerken door een erkende jury wordt beoordeeld. Hoewel dit zaalconcours min of meer wordt be dreigd door nogal bureaucratisch aandoende oekases van de SONMO, de stichting overkoe peling Nederlandse Muziek Organisaties, doet de Zeeuwse bond zijn uiterste best dit zaalconcours te handhaven Een andere aktiviteit van deze bond, waarbij een 40 verenigingen in deze provincie zijn aangesloten, is het solistenconcours. Vèr over de 100 solisten, voor een groot deel van jeugdige en soms zelfs zeer jeugdige leeftijd, bevolken in het voorjaar het podium van de concert- en gehoorzaal in Middel burg gedurende vier achtereenvolgende zater- dögen. En ook hier is de eerste prijs eerder regel dan uitzondering. Jury-leden als de componist en dirigent Henk van Lijnschooten en Joh. Pala roemen om strijd het niveau van de prestaties op de Zeeuwse solistenconcoursen, die gunstig afsteken bij overeenkomstige evenementen in ove rig Nederland. Is de bij de KNF aangesloten Zeeuwse bond een organisator van concoursen, en pleitbezorger bij gemeenten en provincie van de financiële belangen van de aangesloten verenigingen, het organiseren Zeeuwse blaasmuzikanten oefenen voor een gecombineerd optreden 153

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 9