Afb. 5. Romeins aardewerk uit een handelsnederzetting te O.uddorp (Goedereede), opgraving R.O.B. 1958/59 bij hoge vloeden kleiafzettingen plaats op het veen. Zo is in het noordelijk deel van Walcheren reeds in voor-Romeinse tijd een brede strook veen met klei en zavel bedekt. Naar het binnenland toe nemen deze afzettingen, afhankelijk van breedte en diepte van het estuarium en de hoogteligging van het land (veen) sterk in betekenis af of zijn in het geheel niet aanwezig8). Bovendien zijn vele van deze oudere sedimenten gedurende de middel eeuwen en later, over grote gebieden totaal weg gespoeld, zodat een reconstructie van het land schap met zijn vroegere waterlopen hier een ha chelijke onderneming is. Ook door toedoen van de mens zijn in latere tijd veel belangrijke sporen uit gewist, bijv. door de op grote schaal bedreven moerneringen in de middeleeuwen, en in onze tijd, zeer zeker ook ten gevolge van allerlei ingrijpende cultuurtechnische werken zoals ruil- en herverkave lingen. Ondanks de hierboven opgesomde moeilijkheden menen bodemkundigen aanwijzingen te hebben gevonden voor een oude Schefdeloop die in de Romeinse tijd en een aantal eeuwen- daarvoor, on geveer het volgende tracé zou hebben gevolgd: langs Woensdrecht - zuidkant Tholen - in zuidwes Afb. 6. Fragment van een Romeinse- dakpan met het stempel van de C(lassis) G(ermanica) P'(ia) F(idëlis), de aanhankelijke en ge trouwe vloot van Germanië, gevonden op de noordwest-kust van Walcheren telijke richting door Zuid-Beveland - ombuigend naar het noordwesten (tussen Walcheren en Noord- Beveland) - uitmondend in zee tussen Walcheren en Schouwen. De vondst van het Romeinse heilig dom te Colijnsplaat is echter een aanwijzing dat er langs de tegenwoordige noordkust van Noord- Beveland (ook?) een vaarwater gelegen moet heb ben. Liep hier nu een tak of de hoofdtak van de Romeinse Schelde? Of was het een zijriviertje dat een belangrijke schakel vormde in de verbinding tussen de Scheldemonding ten noorden van Dom- 216

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 40