hoven) en A. N. van der Lee ('s-Hertogenbosch). De meeste voorwerpen bevinden zich in particu liere verzamelingen, waardoor het moeilijk is, het vondstenmateriaal als geheel te overzien en te be studeren. Gelukkig bezit ook het Gemeentelijk Mu seum te Aardenburg een aardige collectie pré- historische voorwerpen van het strand van Cad- zand, naast de uit enkele duizenden stuks be staande verzameling vuurstenen voorwerpjes uit Aardenburg zelf, ter vergelijking. Het is opvallend dat te Cadzand relatief veel gitzwarte vuursteen voorkomt, in tegenstelling tot Aardenburg en Axel waar we deze missen. Op het strand van Cadzand zijn dit jaar verder de volgende voorwerpen gevonden die door het museum in Aardenburg in hartelijke dank zijn aan vaard: verschillende voorwerpjes van bewerkte vuursteen (datering onzeker, midden-Steentijd of vroeger), fragmenten van vroeg- en laat-lJzertijd- aardewerk (ca. 500 j.v. Chr. - begin van onze jaartelling; geschenk v.d.s.); een wandfragment van een terra sigillata-kom met reliëfversiering (type Dragendorff 37, fabrikaat uit Lavoye (Argon- nen), laat 2de eeuw; géschenk R. de Zwarte. A.W.N., Abcoude); een randfragment van een terra sigillata-bord met barbotineversiering (type Drag. 36, 2de eeuw; geschenk mej. Wijnman, Amersfoort). In het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen vond de secretaris van de Heemkundige Kring „De Vier Ambachten", de heer J. W. Gremmen, op de schorren langs de Schelde ten N.N.O. van Lams- waarde de overblijfselen terug van oud-Hontenisse. We hopen de vondsten binnenkort te bestuderen en te beschrijven. Ten slotte rest me nog wat archeologisch nieuws te vermelden van Walcheren. Door de A.W.N.-werk groep afd. Zeeland zijn onder leiding van dhr. J. v. d. Berg uit Middelburg verschillende veldverken- ningen verricht. Een aantal, tijdens de bodemkar- tering van Walcheren omstreeks 1947 ontdekte sporen van bewoning uit de Ijzertijd en de Ro meinse tijd, werd nog eens nagelopen, waarbij in overleg met de R.O.B., waar nodig enkele profiel sleuven werden gegraven. Zo is onder Serooskerke een vindplaats uit de Ijzertijd en een uit de Ro meinse tijd onderzocht. Het onderzoek van de op het veen aanwezige IJzertijdbewoning leverde fragmenten van primitief, handgevormd inheems aardewerk op. Boven de restanten van een haard plaats werden stukken gevonden van een „bak plaat", een plaat van gebakken klei, doorboord met gaten ter dikte van ongeveer een pink. Over het gebruik van deze platen die van verschillende andere vindplaatsen ook bekend zijn, tast men nog in het duister. Er bestaan nogal wat uiteenlopende theorieën over, waar we hier niet verder op in zullen gaan. De vindplaats uit de Romeinse tijd lag volgens mededeling van de heer v. d. Berg op voor-Romeinse kleiafzettingen, in de vorm van een verlande geul welke in het veen was ingesneden. De onderzochte plek leverde wat scherven van ge- bruiksaardewerk op, waaronder een fraai fragment van een terra sigillata-kom type Drag. 37 met reliëfversiering. Het aardewerk is afkomstig uit Rheinzabern (Oost-Gallië) en is vervaardigd door de pottenbakker(s) IVLIVS (I!) - IVLIANVS (I); da tering: 1ste helft 3de eeuw n. Chr. Op het strand van Vrouwenpolder zijn ook weer fragmenten van Romeins aardewerk gevonden, o.a. door dhr. J. v. d. Berg een bodem van een terra sigillata-kom van het type Dragendorff 31 (Sa) met het stempel van de pottenbakker VITALIS (fa brikaat uit Lavoye?). De pottenbakker schijnt veel aan onze streken geleverd te hebben, want het zelfde stempel werd al eerder gevonden te Aar denburg (2 x), Ouddorp (2 x) en Poortugaal (1 x) en in een aantal plaatsen buiten het deltagebied. Van het N.J.B.G.-lid B. Dols uit Maastricht ontving ik ten geschenke een fragment van een t.s.-kom Drag. 37 met versiering, eveneens gevonden te Vrouwenpolder, aan de zuidelijke buitenzijde van de dijk naar Noord-Beveland; het stuk is gefabri ceerd in Trier en dateert uit het laatst van de 2de ot de eerste helft van de 3de eeuw. De scherf zal t.z.t. gevoegd worden bij de andere Romeinse vondsten uit Walcheren die in het Zeeuws Museum aanwezig zijn. Van het strand te Vrouwenpolder is 221

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 45