van de Middelburgse drukkerij van dezelfde naam, waar het Zeeuws Tijdschrift nu twintig jaar ver schijnt, behoort tot die verdwijnende groep (eigen lijk zou men moeten zeggen: dat verdwijnende gil de van ambachtelijk denkende mensen, voor wie het maken van drukwerk een hoog gekwalificeerd handwerk is, ook al komen er nog zoveel machines aan te pas. Drukker Den Boer nu heeft de afge lopen jaren het Zeeuws Tijdschrift met meer dan gewone zorg omringd. Dat was geen geringe taak: de redactie had en heeft de neiging om zich niet aan verschijningstijden te storen, leverde ongere geld de kopij in, kwam vaak achteraf nog met foto's waarop niet was gerekend en die alsnog geclicheerd moesten worden. Wel vroeg soms de redactie verbaasd waarom het laatste nummer nog niet van de pers was. Drukker Den Boer vatte dat alles met een zekere gelijkmoedigheid op, al kon hij zich binnenskamers wel eens driftig maken over de laksheid van de redacteuren. Toch kwam het Zeeuws Tijdschrift altijd weer van de pers, Den Boer zorgde er voor. Het tijdschrift vormde in zijn bedrijf een soort privé-aangelegenheid. De bedrijfsleiding was daar niet altijd gelukkig mee, de planning van weken werd soms in de war geschopt, omdat de kopij voor het Zeeuws Tijd schrift van het directiekantoor kwam met de mede deling dat er voorrang aan moest worden gegeven. Wanneer bestuursvergaderingen waren gehouden, waar over de voortzetting was gesproken, vroeg Den Boer met vorsende blik hoe het was afgelopen: hij was altijd weer oprecht verheugd als de volgen de jaargang was gewaarborgd. Niet omdat het hier om een belangrijke order ging, integendeel. Zijn belangstelling was die van een Zeeuwse druk ker oude stijl, die verknocht was aan deze uitgave. Niet zonder verslagenheid heeft de redactie ervan kennis genomen, dat hij door een ernstige ziekte is getroffen. Wat te zeggen van de overigen? Van hen moet in de eerste plaats M. P. de Bruin worden genoemd kortheidshalve aangeduid als M. P. In feite nam hij de profetenmantel van Henk Pieters over. Welis waar kwam De Kok op diens zetel, maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat Pieters functie in de redactie pas goed werd vervuld toen M. P. kwam. Welke functie dat precies was? Het historisch geweten. Sommigen ook in de redactie vatten de historie lichtvaardig op. Zo is er een uitspraak bekend van een redacteur, die niet in overeen stemming kon zijn met de feiten uit de Zeeuwse historit. Toen men hem daarop opmerkzaam maakte, sprak hij nonchalant: „Nou dat is dan jammer voor de historie". Journalisten bijvoor beeld willen de feiten wel eens zodanig rangschik ken, dat weliswaar een boeiend beeld ontstaat, maar tevens bepaalde essentiële zaken worden weggelaten. Op zulke momenten heeft men een geweten nodig en als zodanig fungeert M. P. Rustig formulerend, puttend uit een grote kennis van Zee land. Jawel, hij zit op de stoel en draagt de profetenmantel van wijlen Henk Pieters. Hans Warren staat in de opsomming van de redactieleden steevast genoteerd als „letterkun dige". Kundig in letters. Wat een raar woord. Hans Warren is veel meer. Zeker, hij is dichter, een 226

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 50