De klompendans. verscheen. T' nieuw geboude Gentsche Sas of de nieuwe sluis van Gent was echter al geruime tijd voordien tot stand gekomen, maar de herinnering aan de bouw was blijkbaar niet vervaagd. Het was dan ook een geweldig werk geweest. Tegelijkertijd betreurt Hondius het verdwijnen van de sluis in Terneuzen. De Sasse vaart was de tweede poging van Gent een rechtstreekse uitweg naar zee te zoeken. De Sasse vaart, zegt Nowé, is de vader van het huidige kanaal van Terneuzen: „richting en ge raamte werden door de Sasse vaart aan het huidige zeekanaal geschonken". Gent, een wereldstad in de 16e eeuw met ongeveer 50.000 inwoners, had grote behoefte aan een goede verbinding met de Westerschelde, de voor naamste slagader van West-Europa. De evenge- noemde, vroegere stadsarchivaris van Gent, heeft ons uitvoerig ingelicht hoe de verbinding van Gent met de Braakman is tot stand gekomen. In februari 1547 vragen de heren van Gent aan landvoogdes Maria van Hongarije van een aantal bestaande kleine waterlopen een kanaal te mogen maken en waar er boven Zelzate geen watergang was, het kanaal door te trekken tot de Groote Landdijk of Graaf Jansdijk, die het water van de Braakman keerde. Aan het laatste stuk werd in september 1547 begonnen. Begin 1549 was het gehele werk klaar. De Gentenaars waren niet tevreden, want de schepen voeren van zee uit naar de Landdijk en daar moesten de goederen over de dijk worden gedragen om vervolgens in schuiten geladen te worden voor vervoer naar Gent. Veel gemakke lijker zou het zijn als de zeeschepen rechtstreeks naar de metropool konden varen. Het bestuur van de stad heeft het ijzer gesmeed toen het heet was. In de zomer van 1549 kwam keizer Karei naar zijn geboortestad om zijn zoon Philips als graaf van Vlaanderen voor te stellen. Na het banket vroegen de schepenen hem verlof in de dijk een sluis te mogen aanleggen. Ondanks hevige protes ten van Antwerpen werd 13 december 1549 door de Keizer toestemming gegeven de Landdijk te doorgraven en een sluis aan te leggen waardoor de schepen zonder last te breken rechtstreeks naar Gent konden varen. 241

Zeeuws Tijdschrift | 1970 | | pagina 65