De vroegere Waalse gemeente te Zierikzee Schot BWzn. nieuws nam kende verschillende heel markante mijlpalen, als de dijksluitingen, de totstandkoming van de Grevelingendam, de Zeelandbrug, het Del taplan, de modernisering van de landbouw en de ontwikkeling van de recreatie. Aparte positie Intussen neemt de Zierikzeesche Nieuwsbode, niet alleen door de viermalige verschijningsfrekwentie een aparte positie in, maar ook door de volledige economische en redaktionele onafhankelijkheid en het „brengen" van binnen- en buitenlands nieuws, hetgeen nog duidelijk herinnert aan de oorspron kelijke status van dagblad. Dit soort „algemene" nieuws moet sterk in elkaar gedrukt, maar hef heeft het voordeel dat de gehaaste lezer met weinig tijd toch snel een overzicht krijgt van het allerbelang rijkste. Heeft een streekkrant als de onderhavige met deze opzet perspektief? Door allerlei schaalvergrotingen Hoewel een vermelding doet vermoeden, dat na het beleg van Zierikzee door de Spanjaarden (1575- 1576) ook een Waalse predikant, met name Guillem de la Grave, met de bezetting mee wegtrok, moet toch de stichting van een Waalse gemeente te Zierikzee in een later jaar worden gezocht. Immers, in de notulen van de raad dd. 28 februari 1587 staat: „Op 't geproponeerde van den Burgemees ter, dat alhier uit Engeland overgekomen zijn eenige gedeputeerden van de Waalse natie van Canterburry in Engeland, die verzoekende waren op zekere conditiën met een zeer groot getal en menigte van volk en familie binnen deze stad metterwoon te komen, de conditiën te vernemen en hun nochtans assistentie van gelde te doen, alsook van schepen waarmede de voorgeschreven natie en hunne gereedschappen zouden overge bracht worden. Er zijn daartoe, benevens Burge meesters, vijf gecommitteerden benoemd." Op 1 maart d.a.v. werden „de punten bij commissaris sen benoemd". De overgekomenen schijnen talrijk genoeg geweest te zijn om een eigen predikant te bezitten. Ze droe gen als symbool een zeeschip, welks zeilen waren afgenomen, met als randschrift: „Sceau Delesq Wallone de Zieriksee". In de loop van 1587 zien ook in de perswereld, zal het er in de toekomst al lemaal niet gemakkelijker op worden, maar de laatste tijd blijken juist de streekkranten weer wat meer wind in de zeilen te hebben. Trouwens, uit een oogpunt van pluriformiteit van het vaderlandse perswezen, is het van eminent be lang dat naast landelijke en provinciale bladen, regionale bladen blijven bestaan. Vaak kunnen ze duidelijker en indringender ingaan op allerlei regionale kwesties en deze met meer verfijning en vaak ook royaler in de publiciteit brengen. Bovendien vormt een streekkrant een dui delijk bindend element tussen de streekbewoners, die weliswaar ook niet ontkomen aan een sterkere wisseling dan vroeger, maar toch nog een grotere homogeniteit vertonen dan een groep, die men in willekeurigheid zou willen vergelijken. Zo gezien kan „zo'n krant" wellicht toch weer ja ren vooruit! Zierikzee, januari 1970 we te Zierikzee Jacques de Saint Armand, afkom stig van Marcheville op 13 juli voor driehonderd gulden 's jaars zijn werk aanvaarden. Als kerkgebouw werd hun voorlopig de leeg staande kerk van het gasthuis toegewezen en in 1591 werd Anthonie Lancel daarin voorzanger. Ds. Saint Armand overleed in 1593; als opvolger kwam 29 juli 1593 Jean de Quesnet, die gehuwd was met de dochter van de hofprediker van Willem van Oranje. De predikant Jean de Quesnel heeft de gemeente maar een jaar gediend wegens vertrek naar Frank rijk. Vervolgens kwam uit Engeland over Nicolas Bayard, die op 15 september 1594 zijn eerste pre dikatie hield. Deze overleed te Zierikzee op 10 mei 1617. Was sedert 1587 de Gasthuiskerk voor de Walen bestemd, in 1613 kreeg de Nederduits Gerefor meerde gemeente dit gebouw ter beschikking wegens sterke uitbreiding van haar getal lidmaten. De Walen kregen naderhand een deel der zo genaamde „Grote school" toegewezen. De ingang van deze kerk was in de Poststraat ter hoogte waar nu de muziekschool is gevestigd. De eerste Waalse synode vond plaats te Zierikzee in 1594; voor de tweede maal in 1634. Laatstgenoemde sy- 9

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 13