,Slavenkist". Gemeentemuseum Zierikzee de vaart af te zien, wensten op hun oude dag een bedrag uit de kas. De raad zag dit ook in en be sloot op 3 december 1768 om op kosten der Slaven- kas twee der oudste kapiteins en twee der oudste stuurlieden in het Oude Mannenhuis te doen op nemen, terwijl zes der oudste matrozen in het Gast huis zouden mogen vertoeven. Beide instellingen ontvingen hiervoor 600,per jaar uit de Kas. In 1779 werd de premie van VVestindiëvaarders op drie stuivers te ponde gesteld. Velen hadden jaren lang op Indië gevaren en veel in de kas gestort. Naderhand vroegen zij onderstand aan de raad. Dit laatste werd afgeslagen. De raad nodigde de commissarissen uit om de in Engeland vastzittende zeelui niet te vergeten. Hierin werd voorzien met 1,50 per week ter verzachting van hun lot. Er zaten toen in Engeland acht Zierikzeese schepen vast met zevenenzestig manschappen. In 1786 ging men er bij de Slavenkas toe over de uitkering aan de bewoners van het Manhuis en Gasthuis te verdubbelen op kosten van de Beurs. Ook werden in de tijd, dat de zeevarende gevangen zat, bij dragen verstrekt ten behoeve van het achtergeble ven zeemansgezin. De „notitie der betaalde gel den" der „Slavenkas" getuigen daar nog van. Na 1816 liep de zeeroverij ten eind; de Kas kon toen geleidelijk meer uitkeren en uiteindelijk werd aan iedere rechthebbende een uitkering gedaan. Niet allen bleven in Zierikzee wonen, zodat aan de raad werd verzocht een reglement te ontwerpen met bepaling, dat alle trekkenden hier in Zierikzee woonachtig moeten zijn. De laatsttrekkende uit de Slavenkas overleed 17 maart 1941. Het was de echtgenote van een oud-lndiëvaarder. De Slavenkas bestaat nog steeds, nóg worden er commissarissen door de raad benoemd en op hun beurt benoemen de commissarissen een boekhou der. De laatste boekhouder overleed in 1970. Met geld uit de Slavenkas is de gemeenschap- Zierikzee gebaat geweest; men denke slechts aan de totstandkoming van twee kleuterscholen en een speeltuin ter plaatse! Geraadpleegde bronnen: Nieuws en Advertentieblad van Zierikzee", 8 okt. 1910. ,,Tegenwoordigde Staat van Zeeland. Deel I. Pag. 380 en verder. „Reglementen van Slavenkas". „Notitie der betaalde gelden". Uit archief „Slavenkas". 20

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 24