Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen rechtskundige beschouwingen met enige illustraties. Middelburg, 1970. Diss. Leiden. Het werk bestaat uit twee hoofdstukken. In het eerste hoofdstuk dat 160 blz. beslaat, wordt een overzicht van de 118 veren in Zeeland gegeven. Het tweede hoofdstuk, blz. 169-206, betreft be schouwingen over de veren in Zeeland. De drie paragrafen betreffen het veerrecht, uitoefening van veerrecht en de inbreuk en rechtspraak. Het slot wordt gevormd door de bijlagen, resumé, archivalia etc. Lange ti|d werd het vervoer over de Zeeuwse stromen voornamelijk met platbodems en roeiboten onderhouden. Men moet zich even indenken wat dit betekent voor de veerschippers en de opvarenden op de bijna altijd woelige wa teren. Polderjongens Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Archief vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland, Middel burg, 1970 Schrijver dezes heeft in dit jaarboek een bijdrage geleverd over dijkgraven en polderjongens. Bij al ons spreken over de strijd tegen het water hebben tot in de laatste helft van de vorige eeuw mensen de dijken moeten opwerpen. De mannen met spa en kruiwagen, een vrij gesloten groep vormend, stonden niet in hoog aanzien. Ze werden boeven en rabauwen genoemd. Maar nogmaals: zij heb ben heel wat dijken in Zeeland gemaakt. PROVINCIALE AANMOEDIGINGSPRIJS 1970 JONG ZEEUWS TALENT Aanmelding mogelijk voor jonge musici Gedeputeerde staten van Zeeland besloten in sep tember jl. na overweging van het terzake van de Zeeuwse Culturele Raad ontvangen advies, de Pro vinciale Aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten en wetenschappen, weder om toe te kennen in de sector muziek. Deze prijs, bestaande uit een bedrag van 1.500, werd eerder in deze sector toegekend in 1967 en wel aan de Zeeuwse musicus Daniël Manneke. Als gegadigden voor de dit jaar toe te kennen aanmoedigingsprijs kunnen jonge musici, die hun vak beoefenen of mede beoefenen als instrumenta- list(e) of vocalist(e), geboren zijn in 1936 of later en in Zeeland woonachtig zijn, zich aanmelden of worden aangemeld. Ook jonge musici, die in Zee land hebben gewoond, maar nog een duidelijke, tot genoegen van gedeputeerde staten aan te tonen, band met Zeeland hebben, kunnen zich melden of worden aangemeld. Die aanmelding is nog mogelijk via een aanmel dingsformulier, dat schriftelijk kan worden aange vraagd aan de Provinciale Griffie van Zeeland, kamer 41, Sint Pieterstraat 42 te Midelburg. De aanmoedigingsprijs zal te zijner tijd worden toegekend op de voordracht van een daartoe in te stellen commissie ad-hoc. Gedeputeerde staten ho pen de samenstelling van deze commissie binnen afzienbare tijd bekend te kunnen maken. Zeeuwse zaken voor de grote raad van Mechelen Op 19 januari hield de Leids/Amsterdamse hoioglleraar prof. mr. J. Th. de Smidt een lezing voor die Juridische Werkgroep van het Kon. Zeeuwsch Genootschap over: „Zeeuwse zaken voor die Grote Rahdl van Mechelen". Spreker zette uiteen, diat die hoogste rechtspraak in die Boiurgoinidisehe Nederlanden sedert het midden van de XVe eeuiw werd uitgeoefend door1 een afdeling" van de hertogelijke raad, welk college rondreisde. In december 1473 weird die1 afdeling dioor Karei de Stoute bij decreet te Théoniville kort na die weigering van d'e Duitse keizer om Karei tot koininlg te kronen als zelfstandig reichtsieoltege afgescheiden vain zijn raad en onder de naam van Parlement te Mechelen gevestigd. Na 'de dood van Karei in 1477 werd het Parlement opgeheven en werd die behande ling van de rechterlijks zaken weer aan de her togelijke raad opgedragen. Een plakkaat van 22 januari 1504 vestigde het gerechtshof op nieuw permanent te Mechelen, waar het onder die aaam Grote Raad vain Mechelen als hoogste rechtscollege tot 1794 bleef bestaan. Voor de Noordelijke Nederlanden heeft deze instelling gefungeerd tot de afzwering van Philips II in 1581. Geruime tijd heeft, men in goed vertrouwen 33

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 37