reizen door Zeeland met haar man de platte landsvrouwen er zó uitpikte, kreeg zij enthousi aste bijval. Wij geloven dit ook, als wij horen van de enorme activiteiten van deze bond en haar ontwikkelingswerk op huishoudelijk, cultureel en maatschappelijk gebied. Eén vorm van kunst werd ons getoond op de artistieke handwerkten- tconsielling in de grote Maria Magdalena Kerk in Goes. Prachtig kwamen de kleuren uit en de verschillende technieken van de 1000 handwer ken in deze sfeervolle ruimte. Behalve veel moderne wandkleden, met „kunstenaarshand" ontworpen, geverfd en gemaakt van stof, schel pen, kralen, touw of noten, zagen wij nog veel verschillende mooie vormen van borduurkunst van deze bij uitstek vrouwelijke creatieve ar beid. Gelukkig worden de oude ambachten niet vergeten en worden er cursussen gegeven in het spinnen en natuurverven (onder andere met meekrap). De bond van Plattelandsvrouwen werkt zoveel mogelijk samen met bestaande instanties, zoals bijvoorbeeld: De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en andere vrouwenorganisaties (en hoopt in de toekomst op steeds nauwere samen werking), De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU), Stichting Kunstzinnige Vorming, De Stichting voor huishoudelijke voorlichting te plattelande, De Zeeuwse Lanclbouwmaatschappij, De Platte- Handwerktentoonstelling 1971 (Foto: C. A. L. Kotvis) lands Jongeren Zuid (PJZ), enz. Zo organiseert zij studiedagen, cursussen in talen, werkgroepen, lezingen en discussie-avonden op ieder gebied. Zij heeft onder andere een provinciale hand werk-, pers-, kas-, kleding- en zangcommissie. De landelijke organisatie van de bond (opge richt in 1930), die met haar 64.000 leden op één na de grootste vrouwenorganisatie van Neder land is, stimuleert, coördineert en informeert de leden van de provinciale bonden met haar maandblad „De Plattelandsvrouw." Zij organi seert landelijke kadercursussen, opleiding als discussieleidster, internationale jeugduitwisseling, contacten met de Associated Country Women of the World (ACWW). Zij verschaft inlichtingen over „Education permanente," waarin zij een belangrijke bijdrage wil leveren. Als wij deze activiteiten overzien en wij bedenken hoe veertig jaar geleden de eerste landbouwhuishoudlerares- sen, oud-leerlingen en andere bezielde pionier sters op de fiets „de boer opgingen" om leden te winnen voor de door hen in 1931 opgerichte „Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen" (na de oorlog veranderde deze naam pas), dan brengen wij hen oprecht onze hulde! De oproep in „In en Om de Boerderij" voor deze bond had hier en daar weerklank gevonden en zo vormden zich na het oprichten van een provinciaal bestuur te Goes in 1931, de eerste gewestelijke afdelingen. Met 29 leden en ƒ1,00 contributie begonnen ze in Tholen en St-Philips- Iand en nu nog praat men over „De" kookcursus op „Flipland." Ook de eerste naailessen, kinder verzorging, hygiëne en de slachtcursussen (het uitsnijden van een varken) werden voor die tijd goed bezocht. Handwerktentoonstelling 1971 83

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 11