1P#v1LJZIE „Blik verruimen" (Foto: mevrouw N. Flipse-Roelse) schappij de eerste landbouwhuishoudcursussen, uitgaande van de „Stichting voor huishoudelijke voorlichting te plattelande." Zij richtte de eerste scholen hiervoor op en stimuleerde en financier de mede de oprichting van „De Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen" in Zeeland. In de statuten van deze bond staat als doelstelling: het doel van de bond is de bevor dering van de belangen, in de ruimste zin, van de bevolking van het platteland. De bond ont houdt zich van alle partijpolitiek en stelt zich op algemeen Nederlands standpunt." Zoals hierbo ven al vermeld, werd door vijf vrouwen in 1931 een provinciaal bestuur opgericht te Goes en volgden als eerste de gewestelijke afdelingen Tholen en St-Philipsland. Daarna volgde Schou- wen-Duiveland, twee jaar later Zuid-Beveland, Zierikzee en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1935 meldt het jaarverslag zeven gewestelijke afdelin gen met in totaal 555 leden in Zeeland. In de loop der jaren ontwikkelde zich het werk naar alle kanten en het bepaalde zich niet uitsluitend meer met het huis en alles wat daarmee verbon den was. Algemene en culturele onderwerpen werden behandeld, zoals „de taak van de vrouw in deze tijd," „de vrouw en de vrede" en het ontwikkelingswerk van jongens en meisjes op het platteland werd ter hand genomen. Ook werden er toen al reisbeschrijvingen en boekbe- prekingen gehouden. Zo verruimde zij haar blik en groeide het verlangen naar excursies, die tot op heden veel hebben bijgedragen tot het con tact met anderen en de saamhorigheid en gezel ligheid, die zijn stempel op de bond heeft gezet. In de eerste tijd droeg zij met trots haar insigne met de zes korenaren en de letters: B. V. B. E. A. PI. L. Vr. Het is nu veranderd in een bondsvlag met het rood, wit en blauw in het midden en vier klaverblaadjes, die naar alle windstreken wijzen en de nadruk leggen op de landbouw. Zelfs een Roemer Visscher kon de vooruitgang niet meer stuiten met haar morali serende uitspraak: „Des Schildtpadts raet neemt aen, O Ghy getroude wijven, Dat zedigh, eerlyck, stil, U best is thuys te blijven." Zo groeide zij naar haar eerste grote hoogtepunt in 1937; „Een Zeeuwschen Avond," te geven door de Provinciale Afdeling Zeeland van den Neder- landschen Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen," in „Het Schuttershof" te Goes. Hie.onder ziet u het programma. Wat zullen die 700 leden zich geamuseerd hebben! In de stati stieken van de Nederlandse bond valt de afdeling Zeeland op door het groot aantal cursussen en activiteiten naar verhouding van het aantal le den. Ook maakt de Zeeuwse plattelandsvrouw Programma Zeeuwse avond 1937 1. Opening door de Presidente van de Provinciale Zeeuwsche Afdeeling, Mevrouw Groenewege Nelemans te 8 uur n.m. 2. Zeeuwsche Volkslied. 3. Zang uit te voeren door Oud-leerlingen van den Landbouwhuishoudcursus te Westkapelle. 4. Opvoering van „Andere tijden, andere zeden", door leden van de Gewestelijke AJdeeling van Zuid-Beveland. Daarna voordracht „Thijs en Griet 5. Zangnummers uit te voeren door leden van de Gewestelijke Afdeeling Noord-Beveland. 6. „Een kleine greep uit het Zeeuwsche leven", door den heer G. Houtekamer. 7. In de pauze wordt thee met gebak aangeboden door de Prov. Afdeeling. 8. Volksreien uit te voeren door de Oud-leerlingen van den landbouwhuishoudcursus te Westkapelle. 9. Samenspraak „Beelja uit Tholen naar Goes" door leden van de Gewestelijke Afdeeling Tholen. 10. Twee voordrachten uit te voeren door leden van de Gewestelijke Afdeeling St. Philipsland. 11. Voordracht „Theevisite in Axel" uit te voeren door leden van de Gewestelijke Afdeeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen.

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 13