Die van Scharendijke is nu afgegrendeld. De koepel, die sinds mensenheugenis op een duintop aan het westelijke uiteinde van de baai staat, is niet langer meer een baken voor binnenvarende schippers. De heer Van Westen, in Scharendijke geboren, getogen, bejaard geworden, zegt: „de koepel, jazeker, daar kon je peil op trekken". Als twaalfjarige jongen voer hij al mee naar Wacht am Rhein boven Wesel, om een partijtje grind. Later bezat hij een eigen scheepje. Hij kocht landbouwprodukten op en bracht die in Rotterdam aan de markt; met mais, petroleum en lijnkoek keerde hij vandaar terug. Van Westen draagt nog het beeld van een onbestraat Scharendijke mee. En heel zeker weet hij dat zijn vader de eerste was, „die op 't durp de krante ieesde". De oude heer is best te spreken over de afdamming van het Gat. Geen zorgen meer voor hoge waterstand en minder kosten aan de dij ken Tegenover zijn bejaardenwoning worden vakan tiebungalows gebouwd. Vijftigduizend gulden gaan die dingetjes kosten, vijftigduizend of daar omtrent. De mensen lijken wel gek. En nog dwazer komt het Van Westen voor, een van die ouwe landarbeidershuisjes op te kopen, „twintig mille en je trapt ze zóó in elkander". Op een affiche voor een caféraam lezen we: uw tweede huis staat op Schouwen-Duiveland, aan het Grevelingenmeer te Scharendijke en in het krekengebied van Ouwerkerk. Je hebt geen enkele reden om aan de medede ling van de heer Van Westen te twijfelen, dat in zijn jeugd Scharendijke nog onbestraat was. Maar een historicus twijfelt wel eens. Een prentbriefkaart van begin 1900 laat echter duide lijk het karrespoor zien in het onbestrate Scha rendijke. Van Westen wist ook dat de haven van 1900 dateerde en weer kwam het duiveltje van de twijfel naar boven. Wij raadpleegden het derde deel van „Tussen afsluitdammen en delta- dijken" en ziedaar: Op 1 april 1899 keurde het polderbestuur van Schouwen een plan goed om in de inlaag, die in 1672 was aangelegd, een 1 mei 1971 Arbeiderswoningen herschapen tot recreatieverblijf.

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 22