I haven te maken. Twee jaar later werd het project uitgevoerd en in 1902 werd de haven in gebruik genomen. Al veel eerder, tegen het einde van de 15e eeuw, was een octrooi tot aanleg verleend, maar het is niet meer na te gaan of er ooit van dit octrooi gebruik is gemaakt. Wij blijven nog even bij het jaar 1900 of kort daar voor. Voor de somma van 25 cent werd toen een gids voor Zierikzee en de eilanden let wel eilanden Schouwen en Duiveland uitgegeven, met 23 platen. Over Scharendijke wordt vermeld, dat het een gereformeerde kerk heeft. „Dit gehucht is merkwaardig door den zwaren zeedijk, die hier de woedende aanvallen der golven te doorstaan heeft en dientengevolge veel aan onderhoud kost. Bij schoon zomerwe der heeft men op dezen dijk, waar een soort koepel staat en dat vroeger een druk bezochte uitspanningsplaats was, een verrukkelijk land- en zeegezicht. De hier liggende kleine baai, tussen twee met steenen waterkeeringen bevestigde dijkpunten, wordt Repart geheeten". Die ene gereformeerde kerk, waarover de gids spreekt, intrigeerde ons. Van Scharendijke von den wij geen documentatie, maar van het nabij ge legen Eikerzee doken wij gegevens op uit het „Handboek pastorale sociologie". Hierin wordt van Eikerzee gezegd, dat het één der weinige dorpen op Schouwen is waar een sociale tegen stelling ook een kerkelijk parallel vertoont. „De boeren zijn overwegend gereformeerd overge komen als ze zijn van Tholen en N.-Beveland de boerenarbeiders hervormd". Van Westen liet er geen twijfel over bestaan, dat de jeugd de kerk hoe langer hoe meer meed. J(van Scharend:}!# Cs-.Z. tt 'V. j. Qdslnm. 7i«rxïj<. In een tot één grote ruimte omgebouwde vroege re herberg spraken wij met een vijftal jongeren. Wij kwamen op hun beroepen terecht, na eerst een praatje over de landbouw te hebben ge maakt. In de vorige eeuw vonden „allen hun bestaan in den landbouw en dijkwerken", zoals Van der Aa vermeldt. Geen van het vijftal werkte meer in de landbouw. Hun bezigheden waren aldus verdeeld: één bij Smit en Bolnes te Zierikzee, één werkte in het Europoortgebied, verder waren zij sleepbootkapitein, schipper op een plezierjacht en draglinemachinist. Over de landbouw werd gesproken in de trant van: da krieg je piene van in je rikke. Gaat Scharendijke door de Brouwersdam een gouden' toekomst tegemoet? Het is wel duidelijk dat het heel wat recreanten zal aantrekken. Het zal niet de eerste keer zijn, dat Scharendijke aantrekkings kracht uitoefent. „De Repart was vroeger een druk bezochte uitspanningsplaats, waar eene kleine baai besloten is, tusschen twee met steen- en waterkeeringen bevestigde dijkpunten, de Oostnol en de Kloosternol; op de oostelijke stond of staat een tent, waaruit men een verruk kelijk land- en zeegezicht heeft", aldus de onuit puttelijke Zelandia 11 lustrata. U ziet hierbij te vens welke bron de schrijver van de even genoemde gids voor Zierikzee heeft geraad pleegd. Het koepeltje is er nog en ook het uitzicht is even verrukkelijk. Er is nog een bron, namelijk de Tegenwoordige j =ir v - r - 95

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 23