Staat, die de recreatie in het verleden toelicht. De Repart, thans Repard, is de plaats „daar de stedelingen van Zierikzee des zomers dikwils het vermaak van het Zeestrand neemen". Het Middel nederlandse woord repaer betekent verblijf, het komt van het oudfranse woord repaire, dat als toevluchtsoord kan worden omschreven. Repaer is thans een buitenhuis, dicht bij de koepel, maar gedurende enkele eeuwen was het de behuizing voor de heemraden van Schouwen en hun familieleden, later van de dijkbazen en technische ambtenaren. In een memorie betreffende het land van Schou wen over hetgeen er zich heeft afgespeeld tussen 1600 en 1650, wordt geschreven over landslieden, die hebben geweten dat er aan de noordzijde iegen Scharendijke en tegen de lange dijk bees ten op de schorren buitendijks zijn geweid. Sedertdien is „de zee in en door de dijk gevallen". Toch viel de zee in het begin van de 17e eeuw al aan bij Repard. In 1608 werd daar een inlaag gemaakt, die in 1698 inundee>"de. Dan vermeldt cle kroniek: 1650 val Repard, 1684 dijkval aan de noordwesthoek, vervolgens in 1694 en 1698 hetzelfde verschijnsel. In 1699 werd een nieuwe inlaag achter Oost- Repard gelegd. De Tegenwoordige Staat is misschien wat opti mistisch met zijn vermelding dat in het begin van de 18e eeuw van de Osse tot voorbij Repard nog buitendijks met wagen en paard kon wor den gereden. In het midden van die eeuw is de toestand dusdanig, dat de dijk de slag van het water heeft te doorstaan en door middel van kostbare hoofden en zware bermen, met palen en steen bezet, gehouden moet worden. Scharen dijke deed zijn naam geen eer meer aan. Schare of schore is van germaanse afkomst en betekent aangeslibd land, dat rijp is om ingedijkt te worden. De tegenwoordige dijk, voorzien van de bekende Muralt-muurtjes, een vinding van een ingenieur van de polder Schouwen, heeft in 1953 de kracht van het water weerstaan. Aan het slot kunnen wij geen betere wens uitspreken dan dat Scharendijke een repard een aangename be huizing mag blijven voor zijn bewoners. 96

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 24