Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen De jubilerende Bond Heemschut heeft ons onder staand artikel doen toekomen. Het is een opwek king ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de bond gelden bijeen te brengen om te komen tot de stichting van een Restauratie Hulplonds. De actie van Heemschut concentreert zich in de eerste plaats op het oude stadje Woudrichem; deze Noordbrabantse gemeente, idyllisch gelegen bij de samenvloeiing van Maas en Waal kan, met wat financiële hulp en mits onder deskundige leiding gerestaureerd worden tot een sfeervol recreatie centrum, waarin het rijke verleden en het speelse heden geïntegreerd zijn tot een harmonisch woon- en leefmilieu. Het genootschap beveelt deze actie warm aan bij zijn leden. Heemschut jubileert met nieuwe visie Een nationale aktie onder aansporing van Prins Claus Heemschut werd zestig jaar, maar wie meent, dat dit betekent, dat de bond nu bij de pakken gaat neerzitten, voldaan over zestig jaren van strijd baarheid, vergist zich deerlijk. Integendeel. Er wordt een nieuwe visie ontwikkeld, de vleugels worden breder uitgeslagen. Heemschut wil bij zijn jubileum een daad stellen van nationale betekenis, die een duidelijk beeld geeft van zijn doelstelling in het huidige tijds bestek. Heemschutters zijn géén monumentenjagers. Uit gaande van de mens in zijn direkte omgeving, wil Heemschut het behoud van de waardevolle elemen ten daaruit en dan zódanig aangevuld, dat die mens in een harmonische sfeer woont, werkt en zich vermaakt, een omgeving, die aan de mense lijke schaal is aangepast. In het veelbesproken leefmilieu speelt de omgeving van de mens naast lucht, water en bodem een essentiële rol als vierde dimensie. Hoe zou Heemschut zijn jubileum beter kunnen vieren dan dit begrip van zijn doelstelling onder de aandacht van een zo groot mogelijk deel van het Nederlandse volk te brengen? Dan gaat het niet om de restauratie van één huis, één molen, één kerk of kasteel, maar dan gaat het om een gehele stads- of dorpskern. Hoe kan men een dergelijk miljoenenprojekt aan pakken? En waar zal de keuze op vallen? Op de foto's: de plattegrond van Woudrichem (Worckum of Woerkom) getekend door J. van Deventer en daarnaast Woudrichem na de restauratie. 102

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 30