De aanpak hiervan zal een nationale aktie moeten zijn samen met alle instellingen en verenigingen in Nederland, die zich op het gebied van de be scherming van monumenten en het milieu bewegen. De keuze moest vallen op een enigszins centraal in Nederland gelegen gemeente met veel monumen ten, maar financieel niet in staat die zelf op te knappen in hun totaliteit. ,Een gemeente ook met toekomst, een toekomst die door deze algehele herstelaktie nog betere toekomstmogelijkheden zou krijgen. Toen viel de keuze op de noodlijdende, in Noord- Brabant gelegen, maar eeuwenlang Hollands be- invloede gemeente Woudrichem. Daar staan 36 beschermde monumenten, deels in verval, daar ligt een verwaarloosde gebastionneerde omwalling, daar vragen vele lege plekken om passende be bouwing en daar zijn goede perspektieven voor de rekreatie te land en te water. Met aller medewerking moet het mogelijk zijn een miljoenenbedrag bijeen te krijgen. Niet alleen 's lands schoonheid, maar ook de volkshuisvesting is in het geding. Het miljoenenbedrag zou als een machtig Restauratie Hulpfonds kunnen werken door het helpen bij de voorfinanciering, het ver strekken van leningen tegen kostprijs, het leggen van kontakten, het verlenen van morele steun, enz. Dan zou niet alleen Woudrichem, maar straks ook andere gemeenten die dit verdienen aan de orde kunnen komen! Rijk en provincie doen mee en betuigden hun in stemming. Prins Claus verklaarde zich bereid de aktie 14 mei jl. in Woudrichem zelf in te luiden. Nu is er geld nodig. Van velen. Van uzelf en van uw omgeving. De eerste twintigduizend gulden rolden in enkele dagen binnen, het moeten er honderdduizenden worden. Dat kan met aller hulp. Postgiro 12.43.26; Bankiers Mees Hope te Amster dam; Gemeentegiro H 2230. Vermeldt: Jubileum fonds Bond Heemschut. U wilt toch niet achterblijven bij zó een nationale aktie? U kunt het eenvoudig niet. 103

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 31