ffe M&JSmX Ad Braaf: de wachtkamer deze verklaring me maar half voldoet. Hij glimlacht en vervolgt: „Daarbij komt dan na tuurlijk dat het hoofdbestuur van de Bond mij het beheer over het museum had toegedacht Van jongs af aan heeft hij zich voor de geschie denis van zijn vak geïnteresseerd. Er is over barbiers en chirurgijns nog al geschreven en in de prentkunst vind je boeiende taferelen over aderlaten en inzepen uitgebeeld. Als kappersbe diende begon Ter Poorten al te verzamelen, bij voorkeur oudere werken over het vak, maar ook antiek scheergerei, gravures, foto's. Zijn beschei den collectie is de aanzet geweest voor hetgeen de Kappersbond hier bijeengebracht heeft. „Er zijn werkelijk bijzonder aardige stukken bij, zoals de chirurgijnsalmanak van 1572, puntgaaf notabene. En een gildebrief van de stad Leiden, anno 1637. Je kunt er uit lezen dat zondagsar- beid verboden was, tenzij een voornaam heer verlangde geholpen te worden Genesteld in mijn oliepompstoel mijmer ik: en nog lang na de gildetijd bleef de kapper ten aanzien van de heren even serviel, althans in de provincie; nog omstreeks 1930 was zijn zaak op zondagmorgen geopend tot een half uur nadat de eerste trein uit Holland was binnengereden. „In sommige opzichten schieten we echt nog te kort", zegt Ter Poorten. „Zo bezitten we maar een enkele gildepenning, van het Middelburgse haarwerkersgilde. Ik zou graag een kleine collec tie van die dingen uitstallen, maar helaas, er is geen aankomen aan. Een collega van me heeft een paar jaar terug nog eens de kans gehad zo'n gildepenning te kopen, maar vijfendertig gulden vond hij wel erg veel. Ik zei: maar man, had het me toch laten weten!" De heer Ter Poorten speurt op veilingen, snuf felt bij antiquairs. Verreweg de meeste aanwin sten zijn afkomstig uit oude zaken, voornamelijk die welke door sanering in het bedrijf verdwij nen. We wandelen langs de uitstalling. Scheerbekkens in aardewerk, porcelein, tin en emaille scheermessen, gillettes in velerlei fasen van ontwikkeling, kammen van schildpad, hoorn &n hout. Opgesteld langs de wanden en schotten: massageapparatuur, stokken om pijpekrullen op te maken, wasbakken, onduleerijzers, een oud model hoogtezon, permanenttoestellen en droog- kappen daaronder de eerste met geluidloze motor, de trots van een vakman in de jaren dertig; een oude kassa, een warme-scheerdoeken- apparaat. En niet te vergeten de pruikebollen, waarop de postiches (stukjes zeggen de dames nu) werden vervaardigd. Je had de houten, waar de pruikenmaker op werkte en de glazen, die in slaapvertrekken stonden om de kunstmatige hoofdtooi er 's nachts op te laten rusten. Telkens ontdek je: gunst ja, dat hoort er ook bij, want aan een anders beroep of bedrijf pleeg je zelden aandacht te schenken. Er staat een buste van Amboise Paré, die als barbier-chirurgijn aan veldtochten deelnam en op grond van zijn praktische bekwaamheid een 119

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 11