echt niet meer nodig, wij hebben de meeste zwarte sneeuw nu wel gezien; maar vooral onder de jongeren zijn er, die een steuntje hard nodig hebben en die het dubbel en dwars verdienen ook!" Ad: „Als je een particulier duizend gulden geeft om iets op touw te zetten, is ie bereid voor vijf mille te riskeren als de overheid wat organi seert, moet elke stap van een ambtenaar betaald worden". Van efficiënt samenspel tussen overheid en par ticulieren aangaande het exposeren vonden we een fraai voorbeeld in Zierizee. De commissie die hier een jaar geleden de visserijtentoonstelling ZZ 70 organiseerde, is na dien aan het werk getogen om de stad met een maritiem museum te verrijken. Twee proble men: waar vinden we onderdak en hoe komen we aan de benodigde middelen! Nu is er in Zierikzee nog altijd een Slavenkas. Opgericht in 1730, had zij tot taak Zierikzeese gezinnen, waarvan de kostwinner in handen van piraten was gevallen, te ondersteunen. Sinds er geen aanvragen van dien aard meer binnenko men, toont het bestuur van de Kas grote bereidheid tot schenken of lenen, telkens als het gaat om de verwezenlijking van een nuttig Zierikzees project, waar heel de gemeenschap van kan profiteren. De Slavenkas leende de museumstichters een fors bedrag, op bijzonder aantrekkelijke voorwaarden. En het Product schap van vis en visprodukten schonk een ronde som. Het gemeentebestuur stelde een deel van het pas gerestaureerde complex van de Noordha venpoort ter beschikking, gratuit! Nog geen jaar na de ZZ 70 is, op 2 juli '71 het Maritiem museum te Zierikzee geopend. Onder de ruwhouten bekapping van de poort kan men zich nu een beeld vormen van het leven op en langs de Zeeuwse wateren in vroeger tijd. Scheepsmodellen, vissersgereed schap, een schilderij dat een redding bij storm weer, voor Brouwershaven, uitbeeldt. Er hangt een elger aan de wand en een sterrenrol. Een elger is een vork met negen tanden, geweerhaak- te tanden; hij werd gebruikt om bij laag water bot te steken verboden vistuig I Een sterrenrol is een rol met handvat, ongeveer als de schilders en behangers gebruiken, maar wel van grotere afmetingen. De cilinder is bezet met acht rijen priemen; een praktisch instrument om zee sterren te wieden. Het stichtingsbestuur van het Maritiem musuem is vastbesloten zijn bezit verder uit te breiden. De heren hebben het oog laten vallen op een bijzonder fraai model van een koftjalk. En in de kelder van het poortgebouw willen zij een zeewateraquarium inrichten. Volgend jaar... mis schien. Want eerst moeten er toiletten komen; geen overdaad in een museum, waar men sinds de opening al meer dan tienduizend bezoekers ontving. We zouden u, lezer, te kort doen wanneer wij wel over het Maritiem museum van Zierikzee Noordhavenpoori" spraken maar niet over het openluchtmuseum dat het complex van havenpoorten en ophaal brug in feite is. Ook hebben we nog andere tentoonstellingen afgelopen. Over een en ander zal mijn vriend M. P. u in het vervolg van dit relaas vertellen. Zierikzee heeft merkwaardige instellingen, zoals de even genoemde Slavenkas. Ook is er een bommen-comité geweest, opgericht nadat in 1917 Engelse vliegtuigbommen verwoestingen hadden aangericht ten zuiden van de Oude Haven. Dit comité wilde in 1922 4000,- schenken om de gemeente in staat te stellen tot aankoop van een koetshuis met woning aan de Noordhavenpoort. De bedoeling was om door deze koop de poort beter tot haar recht te laten komen. De Noord havenpoort verkeerde in slechte staat en de burgerij was in die tijd niet zeer bewogen over de talrijke monumenten. Er moet een uitzonde ring worden gemaakt voor mr. J. P. Cau, die in 1925 een legaat van 10.000,- aan de gemeente schonk „voor het herstel van de Noordhaven poort of andere openbare gebouwen van oud heidkundige waarde". In 1927 hield Heuff in Heemschut een krachtig pleidooi voor de restau ratie van de Zierikzeese monumenten. Het zou tot 1960 duren eer met het herstel kon worden begonnen. Thans prijkt het poortencomplex in 123

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 15