verschillende ontwerpen bekend, maar een exem plaar met belangrijke wijzigingen aan de figuren is te Gent opgericht als gedenkteken ter ere van burgemeester Braun in 1938. Het gipsmodel is te IJ zend i j ke als centraal werk aanwezig. Die kna- penfiguren zijn realistisch en bovenaards tege lijk. Minne kende de anatomie van het menselijk lichaam, maar in zijn tekeningen legt hij een dramatische macht en emotie aan de dag, die vaak levendiger zijn dan zijn beeldhouwwerken. Hoe groot evenwel is de tegenstelling, om dit woord toch maar te gebruiken met de in 1933 te Amsterdam geboren en te IJzendijke wonende Dolf Jaspers. Zijn felle kleuren zijn het zwart tegenover het wit van de verstilde figuren van Minne. Als geheel een tentoonstelling die het gemeentebestuur van Oostburg eer aandoet in het vestingstadje IJzendijke. Ogenschouw kan helaas niet volledig zijn, wij moeten de tentoonstellingen in Goes en Veere, om die alleen maar te noemen, laten passeren. Wel moet aandacht worden besteed aan de Nehalennia-tentoonstelling te Middelburg met een record-aantal bezoekers van 35.000. De won derbare visvangst in de Oosterschelde en de berichten daarover zullen zeker aan de reclame voor de godin hebben meegewerkt. Zal ook het mysterieuze waas dat om de godin hangt, vele geleerden ten spijt, niet een aantrekkelijke fac tor zijn geweest? Wat opviel tijdens het congres aan de godin gewijd, was de nuchterheid waar mee de archeologen de zaken bekeken. Geen romantiek of speculaties a.u.b. Het gaat om inscripties, om een hele of halve h. Gysseling uit Gent, een wonder van geleerdheid, kwam met de verklaring stiervrouwe, zij die het leven van de opvarenden naar en van Brittannia bestiert. Een regionale godin, maar niet specifiek Walchers. Het manteltje lijkt op de doek van de Walcherse dracht, maar misschien is dit ook al te veel gezegd. Historische monumenten van Schouwen-Duiveland. Bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, 1971, afl. 2/3. P. D. de Vos: De voormalige kloosters en liefdadige instellingen te Zierikzee. Zierikzee 1913. A. de Ridder: George Minne, Antwerpen/Amsterdam z.j. 127

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 19