-aPsS*- De nieuwe Zwinmondi (foto Slagboom) Wie van getallen houdt kan terecht in het jaar verslag 1969 van conservator Léon Lippens van het Zwinreservaat. Meer dan 250.000 bezoekers hebben het Zwin bezocht en „hebben er onze avi fauna beter leren kennen en waarderen en konden genieten van de harmonische aanblik en het rus tig kader van dit ongeschonden landschap". Dat getal zal voor de Zwarte Polder heel wat min der spectaculair zijn, evenals de geschiedenis van dit gebied. Zoals gezegd bedijkt in 1623, is de polder voorgoed ingelopen in 1802. Er bestaat een brief van Johannes Risseeuw gericht aan J. Hen- nequin -wel twee echte Hugenotennamenvan 22 januari 1802. „Den Zwarten Polder is verloren, hedenmorgen omstreeks drie uren heeft den zei ven voor den voorbeeldeloosen hoogen vloed moeten bezwijken; het is niet dan met veel moeite en geweld van menschen dat den Tienhondert, nog tot heden behouden is. Op een plaatse ter lengte van 5 a 6 roeden is het water over het dijkje het welk den Tienhondert en Zwartenpolder van elk ander scheijt overgelopen en het heultje aan de hofstede van Jannis de Hullu onder gemelde dijk je liggende, heeft onbegrijppelijke arbeijd gekost om digt te krijgen aan beijde dese gevaaren ben onder gods hulp te boven gekomen De eigenaar van schorgronden „in den gevloeiden Zwartenpolder", mr. J. C. de Bruijn te Middelburg, vraagt vergunning om zijn gronden met een zo merdijk of kadijk af te sluiten. Dit wordt hem koninklijk vergund op 29 april 1829. Het betreft slechts een klein gedeelte van de oorspronkelijke polder. Op een situatiekaart van 1884 is duidelijk te zien dat langs de zomerdijk in noordelijke rich ting de duingroei is begonnen. Trouwens ook in andere gedeelten van de ondergelopen polder is belangrijke aanwas van duinen te bespeuren. Dui nen, schorren, slikken en kreken, met de avifauna, maakten van Zwin en Zwarte Polder unieke gebie den. Het weegt ruimschoots op tegen het verlies aan landbouwgrond. 168 Vogelwacht Karstanje: ,,een kat en een wezel.... op het ijs'

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 28