De Sas stichting van het Goese stuk dienstverlening voor Zeeland ter beschik king hebben. En als men dan Zeeland niet alleen in een economische driehoek temidden van Europese landen wil plaatsen maar ook in een welzijns- driehoek, dan moeten de grenscontacten met Vlaanderen niet worden vergeten. Zowel Hede- nesse, als 't Van Eeghenhuis hebben een Vlaams staflid. En men streeft in het werk naar een integratie van Nederland en Vlaanderen. Het gaat hierbij om meer dan hobby-achtige grens- cultuuractiviteiten. Het is een stuk dienstverle ning aan Vlaanderen, waar het vormingswerk nog een nauwelijks ontgonnen terrein is. En het Het transport van een 230 ton zware 'crude-column' over de weg van Goes naar de voormalige werkhoven in Kats op 15 en 16 mei 1971 het ka naal en de sluis bij Goes waren te klein om het ge vaarte per schip door te laten leek mij aanlei ding de geschiedenis van de stichting van het Goese Sas eens in grote lijnen na te gaan. De aanleg van de haven van Goes en de bouw van het Goese Sas, nu ruim 160 jaar geleden, mag een ware lijdensgeschiedenis genoemd worden. Nadat reeds jaren tevergeefs gepoogd was om voor Goes een betere verbinding met de zee te verkrijgen, werd in 1809 een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe waterweg, waarvan de werkzaamheden eerst in 1819 werden voltooid. Vele bezwaren, zowel financiële, technische als van politieke aard bemoeilijkten dit tot stand ko men. Ontworpen onder het bestuur van de Bataafse Re publiek, werd de bouw aangevangen onder ko ning Lodewijk, vertraagd door de Engelse bezet ting in het jaar 1809, daarna voortgezet onder de Franse keizer en onder het bestuur van koning Willem I voltooid. Door het verzanden van de bestaande waterweg werd de toestand zo ernstig, dat het gemeente bestuur van Goes zich in 1800 tot het 'Departe mentaal Bestuur voor Schelde en Maas' wendde, met het verzoek de verbetering ter hand te nemen en daarbij te overwegen de voorgelegen schorren te bedijken. In 1801 zond men een adres aan de 'Eerste Kamer der vertegenwoordiging des Bataafschen Volks' om beslissing op het verzoek in het voorgaande jaar aan het Departementaal Bestuur gericht. Evenwel zonder het gewenste gevolg. betekent het bieden van een mogelijkheid om tot betere menselijke relaties te komen binnen het Nederlandse cultuurgebied. Will Verkerk. Enkele cijfers: 1970 1971 aantal cursussen 128 130 aantal deelnemers 3502 3577 Iedere cursus duurde gemiddeld in 1971 4 1/5 dag. Er werken op 'Hedenesse' 27 mensen in de cursusstaf 9 huishouding 14 administratie 4 J. L. van der Valk Maar het gemeentebestuur van Goes zette door. Nieuwe adressen gingen uit en wel aan het 'Staats bewind der Bataafsche Republiek', aan de 'Reken kamer van het voormalige Zeeland' en aan het 'Departementaal Bestuur'. Resultaten bleven nog steeds uit. In 1805 wilde Goes zelf met het werk beginnen en verzocht daarom aan de hoge regering om een voorschot. Met deze gang van zaken was de hoge regering verre van ingenomen, vooral ook omdat de gemeente Goes reeds meerdere malen een grote financiële onmacht had getoond. Eerst het jaar 1809 bracht uitkomst. Door de Staat en verdere rechthebbenden werden de schorren, gelegen ten noorden van de Goese polder en de 'Brede Watering' en ten zuiden van de eilanden Wolfertsdijk en Oost-Beveland, ter bedijking uitge geven. In artikel 5 van het contract werd de ver plichting opgelegd om een haven te graven door de nieuwe polder (Lodewijkspolder, later herdoopt in Wilhelminapolder), waardoor de bestaande ha ven van Goes met de Oosterschelde in verbinding zou komen te staan, alsmede een sluis te bouwen om de nieuwe verbinding met de zee te kunnen afsluiten. De gemeente Goes diende aan de bedij kers voor sluis en haven 100.000,uit te keren. Tijdens een bezoek in 1809 van koning Lodewijk aan Goes, bepaalde deze dat het werk zonder kosten voor de gemeente Goes zou worden uit gevoerd. De 100.000,waartoe Goes contrac tueel verplicht was om aan de bedijkers uit te keren, kreeg de stad van het rijk. Koning Lodewijk zegde voorts nog 20.000,toe voor het uitdie pen van de bestaande haven. De Lodewijkspolder kwam er. De stad was dus van de zee afgesloten. Doch de nieuwe sluis werd 197

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 21