Zeeland al van de middeleeuwen af belangrijk is geweest, inderdaad haar grootste bloei gehad tussen 1860 en 1870? Wel is het zo dat in het laatste kwart van de vorige eeuw de meekrap cultuur verdween. Groenteteelt en bloembollen cultuur kwamen in haar plaats. Er is een pré- jugendstil prentje van de gebroeders Bolle, fabri kanten van verduurzaamde levensmiddelen te Haamstede van het seizoen 1884-1885, een con- servenfabriek van de oude datum dus. Tuinbo nen, worteltjes, doperwten en spinazie werden in een lokaal aan de Ankerweg schoongemaakt, vervolgens in grote koperen potten gekookt en ingeblikt. Wij hebben goede notitie genomen van her feit dat voor het koken een kok speciaal naar Haamstede kwam. Er is een kaart uit 1902 met hyacinten- en tulpenvelden in de Armhoek, noordoostelijk van Haamstede, ten bewijze dat de bloembollencul tuur haar intree had gedaan. De VVV te Zierik- zee is blijkbaar altijd actief geweest, want vanaf 1900 organiseerde de voorzitter regelmatig fiets tochten naar de Westhoek ter bezichtiging van de bloeiende bollenvelden. We hebben bewonde ring voor de speurzin van de schrijvers, die van een foto uit 1911 al de namen van de bollenrooi- ers konden terugvinden. Twee mannen dragen echte strohoeden; dat waren de compagnons De Mooy en Braun, bloembollenhandelaars uit Rijnsburg. Deze heren kochten de bollen te velde en trommelden daarna een aantal rooiers op. Een produkt dat van oudsher in de duin streek werd verbouwd, was rogge. Op de kaart zien wij de zelfbinder, die soms door drie zware Belgische paarden werd getrokken. VARIA De charme van deze uitgaven vormen de min of meer persoonlijke noten. Uit 1910 is er een foto van Janna Brokke, die in werkelijkheid Bood heette. Dat Brokke zal wel met polkabrokken hebben te maken. De jeugd kende haar snoep winkeltje maar al te goed. Janna was namelijk bekend om de 'piletten' die ze maakte. Klontjes stroop met boter werden ingekookt, die om af te koelen werden uitgegoten op de rode plavui zen van haar portaaltje. Tijdens het afkoelen werden er stokjes ingestoken. Prijs: één cent voor twee piletten of twee polkabrokken. Pilet- tendag was de eerste dinsdag in oktober de jaarlijkse koeienmarkt; na 1905 verschenen er geen koeien meer, maar pilettendag bleef nog jaren bestaan. Er Waren merkwaardige boerde rijnamen, zoals Egypte en Kanaan. Op laatstge noemd hofje aan de Oolesweg, richting Noord- welle, woonde Speelman, wiens dochter in 1916 op zijn bietenveld door een Belgische vluchteling met een peemes werd vermoord. De 'Vreeselijke moord te Haamstde' is door Jan Otte in vier coupletten op rijm gezet. BURGHSLUIS In de haven van Burghsluis is op een foto de reddingsboot 'Prinses Wilhelmina' te zien met de redders M. van der Klooster Jzn., C. van der Klooster, M. van der Klooster Dzn., H. Speelman en D. van der Klooster. De familie Van der Klooster was legendarisch om het groot aantal reddingen vooral van de gestrande klippers op de Schouwse kust. Van 1866-1893 kregen leden van deze familie zestien zilveren en een bronzen medaille. Toen burgemeester Bolle, vertegen woordiger van de Zuid-Hollandse Reddings-Maat- schappij aan schipper J. van der Klooster tij dens zware storm vroeg waaraan zij het eerst dachten bij het uitvaren, antwoordde hij ,M'n dienke niks burgemeester, want a-m'n zouwe gae dienke, dan bleve m'n thuus!' Er is een prentbriefkaart uit 1902 met het haventje Burghsluis waarin twee vissersbootjes liggen, de HS 3 en de HS 2, respectievelijk een blazer en een hoogaars. De vissers, leden van de familie Van der Klooster, visten op platvis en jaagden op zeehonden. Omdat ter plaatse de traan van de zeehonden werd gekookt, was het op het 'Sluisje' niet te harden. De traan werd gebruikt voor zeepfabricage. KERKEN De bijzonderheden over de kerken zijn zeer interessant. Anth. de Huybert liet de kerk van Burgh in de jaren 1671-1674 bouwen als eerste nieuw protestants kerkgebouw op Schouwen. In 1924 verbrandde het dak en vielen torenspits en luidklok omlaag. Over de herbouw van kerk en toren was men naderhand niet gelukkig. De type ring van de toren als een omgekeerde sukerpee zegt voldoende. De toren werd in oude stijl her bouwd nadat een Engelse bom op 5 januari 1945 was ingeslagen. Merkwaardig is de geschiedenis van het aan bouwsel van de kerk van Renesse in de vorm van een school. Op een prentbriefkaart uit 1911 ziet men een oud schoolgebouw op de plaats van het koor. Vijf jaar later is er behoefte aan een groter schoolgebouw. Om een muur uit te spa ren werd op de plaats van de oude school een nieuwe gebouwd. Dit produkt van architect Hoogenboom de man van de bovengenoemde sukerpee staat op de nominatie te verdwij nen. Men kan het zo 'gek' niet bedenken of het wordt in dit curieuze boekje uitgebeeld en beschreven. Op een plaatje uit 1932 ziet men een waterput in een weiland met Belgische paarden. Als onder schrift wordt vermeld dat de Hoge Zoom in het begin van deze eeuw de flaneergelegenheid van het eiland was. Op vijftig meter ten zuiden van de zoom lag een eeuwenoude bijzonderheid, het Borrelpitje. „Dit was een vijvertje, dat op peil werd gehouden door een altijd borrelende zoetwater- kwel. Het bevroor nooit, wel kwam er een schuim- ijskegel op die een meter hoog kon worden". Juist dcor het vermelden van zoveel verdwenen merk waardigheden, is het een waardevol boekje ge worden. J. L. Braber en W. P. de Vrieze: Schouwens Westhoek zoals het was dl. Ill, Zierikzee, 1971. 200

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 24