Het rapport 'Groei en leefbaarheid' van de Wiardi Beekman Stichting constateert de nood zakelijkheid van een escalatie van ingrijpende en corrigerende maatregelen in de vorm van com pensatie, beïnvloeding van de motivatie van de mensen en beperking van de beslissingsbevoegd heid van de ondernemer. Voorbeelden van com pensatie zijn fysieke bescherming (groenzones), schadeherstel, vervanging (van het ene natuurge bied door het andere) en vergoeding in geld. De motivatie kan worden gewijzigd door speurwerk, propaganda, subsidiëring, (regionaal uiteenlopen de) heffingen, het begrip de vervuiler betaalt, de bedreiging met repressieve maatregelen. Beper king van de beslissingsbevoegdheid ontstaat door civielrechtelijke aanspraken, opstellen van bin dende normen, vaststellen van territoriale gren zen, aanstellen van overheidscommissarissen enz. De technologische ontwikkeling maakt het op basis van de reservering van koopkracht en van wettelijke voorschriften mogelijk de correcties te versnellen. J. Lanjouw wijst er in 'Het verstoorde even wicht' (onder redactie van prof. J. C. Kramer; p. 282) op dat in Ierland met zijn primitieve economische structuur de unieke uitgestrekte venen voor de energievoorziening worden afge graven! Het moet toch mogelijk zijn om Ierland internationaal voor dezelfde prijs die het thans betaalt voor het afgraven van veen energie te geven. Dat zal dan toch olie of kernenergie moeten zijn. Waarom echter vaak zo'n absoluut fatalisme? Er zijn genoeg voorbeelden van mi lieusparende technieken. Hier volgen er enkele: Natriumgekoelde kernreactoren zullen in de toekomst de thermische milieuvervuiling voor komen. DDT zal uiteindelijk vervangen (moeten) worden; gebeurt dit op korte termijn dan dreigt er hongersnood. In de zoutelectrolyse zal het kwikverbruik tot een tiende worden teruggebracht; in de fruit teelt wordt het verboden. De aardappelmeelindustrie verwacht een eiwit loos effluent. Een recente conferentie in Oslo heeft een zwarte lijst van stoffen opgesteld die niet in zee mogen worden geloosd. Er wordt naarstig gezocht naar afbreekbare plastics. Een schone automotor (die f 1000 meer kost) zal in vijf a tien jaar worden verplicht gesteld; geschiedt dit te snel, dan zullen honderduizen den hun auto moeten afschaffen. In de VS wordt verwacht dat de maatregelen tegen de milieuverontreiniging een aantal ko- perverwerkende produktie-eenheden buiten be drijf zullen stellen. Nieuwe 'schone' produkte- eenheden zullen worden opgezet. De Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid heeft aanbevolen een hoge prioriteit te verlenen aan een nationaal programma, gericht op een wetenschappelijk onderzoek van de milieubeheer- sing, waarbij zowel de natuur- als de maatschappij wetenschappen moeten worden betrokken. Ook het nog in de kinderschoenen staande industriebeleid zal zich meer moeten richten op kwaliteit dan op kwantiteit, bijvoorbeeld door speurwerk naar nieuwe produktien en procédé's. De economische ontwikkeling van Zeeland vol trekt zich afgezien van de huidige conjunc tuurinzinking in een dusdanig tempo, dat in het jaar 2000 een inwonertal van minstens 450.000 bereikt zal worden. Deze voorspelling uit de Ontwikkelingsschets komt overeen met de studie van de Rijksplano logische Commissie over Zuidwest Nederland (paarse boek). Zij resulteert in een groei van het inwonertal met ongeveer 50 procent, tegen over een percentage van 30 voor Nederland. Alleen de impulsen voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot 1985 zijn wellicht onvoldoende. Dit leidde tot de conclu sie dat de mogelijkheid moet worden opengehou den nog 1000 ha. zeehaventerrein ten oosten van Terneuzen aan te leggen. De beslissing over een nieuw terrein ten oosten van Borssele kan worden aangehouden. De bezetting van dit ter rein zal voor het eind van de eeuw geen grote invloed op het inwonertal hebben. Uit het voorgaande blijkt dat de aanleg van het nieuwe terrein meer nationaal- dan regionaal- economisch geargumenteerd dient te worden. In dit verband is de industriële omschakeling die in ons land plaats vindt van betekenis. Door de sterke stijging van de loonkosten verplaatsen zich arbeidsintensieve bedrijven textiel, con fectie, schoenen enz. naar ontwikkelingslan den. Nederland ziet zijn betalingsbalans daar door verslechteren en dient zich meer op pro- dukties van die goederen en diensten te richten die een gunstige internationale ruilwaarde heb ben. De ligging van de Noordzee stelt ons voor de noodzaak zekere basisprodukties uit te brei den. In opdracht van de Scottish Council Development and Industry hebben de Verenigde Bedrijven Brede- ro NV een rapport uitgebracht: „Oceanspan 2, Eu- rospan: a study of port and industrial development in western Europe". Daaraan ten grondslag ligt de opvatting van de Britse regering en de locale besturen dat de riviermondingen met diep water goede mogelijk heden bieden voor economische groei. Voor de mondingen van de Stour en de Orwell, de Humber, de Tees, de Mersey en de Lune zijn reeds gecoördineerde planningorganisaties ge vormd en in Schotland vindt de voorbereiding hiervan plaats. Voorspeld wordt dat er tot 1985 tenminste acht moderne staalfabrieken in West- Europa moeten bijkomen. De schatting van de behoefte aan nieuwe olieraffinaderijen lopen uit een van 24 tot 65 (I). Voor de aluminiumver- werking zijn naar schatting tussen de 14 en 35 nieuwe bedrijven nodig, waarvoor goedkope 180

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 4