Overigens berust onze kennis van de ecosyste men nog onvoldoende op wetenschappelijk in zicht en tast onze kennis omtrent de betekenis van onze flora en fauna voor de rest van de wereld nog geheel in het duister (Verstoord evenwicht, pp. 85 en 234). Iets soortgelijks geldt trouwens voor onze inzichten in het zeehavenbe- leid. Enkele opvallende aspecten van het probleem van de economische groei contra het milieu zijn de volgende: De economische groei moet worden geopti maliseerd en niet gemaximaliseerd of gemini maliseerd. Economische groei kan evengoed in een ge zond milieu en in diensten worden uitgedrukt als in materiële goederen. Welvaart en welzijn zijn geen tegenstellingen, maar horen thuis in een integraal gevoel van welbehagen. Internationale coördinatie is nodig zowel voor zeehavenprogramma's als voor een na- tuurgebieden-beleid. Nederland dient in beide opzichten nauw samen te werken met België, onder andere in een internationaal havenschap. Zeeland moet voor zijn verdere ontwikkeling een aantal sociaal-culturele randvoorwaarden aan de regering stellen. Het beleid in Zeeland dient tot een synthese te komen van het sociologische conflict- en het samenwerkingsmodel. De voorgaande punten dienen uitgangspunt te zijn voor de derde ontwikkelingsschets van Zeeland. 12-12-71 Altijd daarna Als jij allang weer slaapt, neemt, terwijl ik willoos wacht, de eenzaamheid bezit van mij en voert mij mee naar ongekende diepten, waar het verdriet geen tranen en geen naam meer heeft. Toch heb ik op den duur een klein geluk gevonden in dit paren met de eenzaamheid, want dit is een uur dat ik met niemand delen moet. Daarom zijn de dagen soms doortrokken van verlangen naar dit geheime overspel. Neeltje Zoetje Jobse 182

Zeeuws Tijdschrift | 1971 | | pagina 6