Oude eikenkroon met ondergestoven stam. Grensboom op Plattendijk te Hengstdijk. milieu leefbaar te houden. Waar ook Zeeland zich thans in dit opzicht op de kentering bevindt heeft het zin orn aan de bomen meer aandacht te schenken. Natuurlijk bos is in Nederland uiterst schaars en komt in Zeeland niet voor. Ook de 'duizendja rige' eiken in de Manteling op Walcheren zijn in rijen geplant en zo is het op Schouwen en hier en daar op de zandgronden langs de Belgische grens. Deze bossen zijn een mengeling van eiken, berken, een enkele beuk en ondergroei van esdoorn en sporkenhout, waardoor ze op meer dere plaatsen door natuurlijke verjonging toch een enigszins wilde indruk maken. De inundatie en overstromingen hebben van het oude bos ook hun tol geheven en daardoor zijn o.a. de bossen van de buitenplaatsen Ter Hooge en Der Boede volkomen ten onder gegaan. Gelukkig is door nieuwe aanplant, speciaal op Ter Hooge en aan de rand van de Manteling weer een prachtig jong bos ontstaan. Tevens is door veranderd inzicht na de oorlog omtrent gebruik van de grond veel meer nicuv/e landbouwgrond voor bebossing en natuurgebied bestemd. Een sterk voorbeeld van dit inzicht is te vinden in de nieuwe IJselmeerpoiders. In de voor of tijdens de oorlog drooggekomen Wieringermeerpolder en de Noordoostpolder werd respectievelijk slechts drie en vijf procent van de grond voor bos- en natuurgebied bestemd; in Oostelijk Fle voland was dit al elf procent en in de enkele jaren geleden bedijkte polder Zuidelijk Flevo land bedraagt dit reeds vijfentwintig procent. Ook in Zeeland is die verandering aantoonbaar. De Quarlespolder is bijna uitsluitend als cultuur grond in gebruik; in de Braakmanpolder is ongeveer zeventien procent van de oppervlakte bos- en natuurgebied en op de gronden langs het Veerse Meer is dat percentage weer al veel groter. Ook langs dijken en wegen zijn in Zeeland veel bomen aangeplant. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen is rijk aan Canadapopulieren, welke in hoofd zaak voor de klompenfabricage worden bestemd, maar ook in de Zak van Zuid-Beveland komen veel goed beplante dijken voor. Hier en daar komen ook nog lange rijen knotwilgen voor, die op oudere leeftijd zeer karakteristieke vormen aannemen. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden in- plaats van wilgen ook wel populieren voor dat doel gebruikt. Er bestaat in Zeeland een oud, zakelijk recht, plantrecht genoemd, dat aan per sonen het recht geeft om bomen te planten, te hebben, te onderhouden en te vellen op grond, die aan een ander toebehoort. Dit recht komt nog voor langs openbare wegen, die vroeger tot particulier bezit behoorden. Een voorbeeld daar van was tot voor kort de 's-Gravenpolderseweg, waar dat recht werd uitgeoefend door een kwekersbedrijf uit Baarsdorp, 's-Heer-Arendsker- ke. Bij de verbreding van deze weg, waaraan ook de vier linden van Natuurmonumenten ten offer vielen, is dit recht door de provincie afgekocht. Aanpalende landbouwers zijn met de beplanting van wegbermen met bomen niet al- 24

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 24