verfraaid, de ronde muur bij het Betje Wolff- plein, het hart van het oude Vlissingen, is ontstellend lelijk, maar het is het Vlissingen van toen en het Vlissingen van nu. En een paar keer in het jaar kijk je vol trots naar weer zo'n enorm schip, dat boven de stad uittorent en gereed is om te water te worden gelaten. En dan herinner je je weer namen: de Indrapoera, de Sibajak, de Dempo, de Willem RuysDie hebben ze in Vlissingen gebouwd, je hebt ze zién bouwen, je hebt ze te water zien glijden, je hebt op de boulevard gestaan toen ze wegvoeren, overal heen. Stukjes Vlissingen, die alle zeeën bevaren hebben. En de Vlissinger van toen? De Vlissingers uit 1572, die de stad hebben bevrijd? Dat is een merkwaardig hoofdstuk uit de krijgsgeschiede nis, een bevrijding, volgens een zeer eenvoudig, maar uitstekend werkend plan. Op de ochtend van de zesde april marcheerde het Spaanse bezettingslegertje de stad uit voor een oefening in het veld. Toen ze eenmaal goed en wel buiten waren, deden de Vlissingers de stadspoorten dicht. En ze hebben de Spanjaarden er niet meer ingelaten, niet toen er een Spaans legertje op trok naar Vlissingen, niet toen er Spaanse schepen op de rede verschenen. Die werden met kanonschoten verjaagd. Vlissingen was vrij en Vlissingen bleef vrij. Iets van deze roemrijke daad kun je in de geschiedenis van de Vlissingers terugvinden. Zij zijn niet geneigd tot uitgebreid overleg, wijs beraad, langdurige onderhandelingen. Zij zullen ook niet meteen met de vuist op tafel slaan. Maar als er tot handelen moet worden overge gaan, dan durven ze de daad te stellen en de gevolgen te dragen. Tenminste, zo was het in het verleden. En nu? Van het Vlissingen van toen is nog heel wat terug te vinden, maar 'echte' Vlissingers? 50 Vertrc

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 14