Vlissingen 1585 -1616 Voor Piet Meertens M. P. de Bruin "the whispering gallery of the Netherlands" Het voordeel van het schrijven van een herden kingsartikel is het tegenkomen van ouwe liefdes. Fruin met zijn 'Tien jaren'1) in dit geval. De periode 1588-1598 wordt onnavolgbaar beschre ven en van de positie van Vlissingen wordt gezegd: „Vlissingen, de sleutel der Schelde, al was het in Engelsch pandschap, hield toch, ten behoeve van Holland, den mond der rivier dicht gesloten. De geheele Vlaamsche kust, van de Zeeuwsche stroomen, tot aan de engte van Calais, werd ten strengste geblokkeerd; zelfs de visscherij werd er niet toegelaten".2) (Rijksmuseum). Wij kunnen een kanttekening plaatsen bij de tussenzin al was het in Engelsch pandschap maar wij moeten eerst terug naar 1585, het jaar van de val van Antwerpen. In augustus van dat jaar werd in Engeland het tractaat van Nonsuch gesloten, dat begin oktober werd gera tificeerd. Op grond van dit tractaat werden geld, troepen en bevelhebbers naar Nederland gezon den tegen Vlissingen, Rammekens en Den Briel als onderpand. Het was een van de meesterlijke zetten van Elizabeth op het schaakbord om deze vooruitgeschoven pionnen in haar greep te hou den. Als gouverneur-generaal van de troepen werd haar gunsteling Leicester benoemd. Philip Sidney werd ondanks zijn jeugdige leeftijd (gebo ren 1554) tot gouverneur van Vlissingen en Ram mekens aangesteld. Op 16 november 1585 was Philip met zijn broer Robert (1563-1626) als officier, naar zijn nieuwe post vertrokken.3) Als een kwaad voorteken was het weer zo slecht, dat zij gedwongen waren bij Rammekens te landen en te voet naar Vlissingen te gaan. De nieuwe gouverneur werd hartelijk door de magi straat ontvangen en bij deze gelegenheid werden hem de sleutels van de stad overhandigd. Zijn roem als dichter en als ridderlijke figuur was hem voorafgegaan, maar wij zochten tever geefs zijn naam bij Geyl Geschiedenis van de Nederlandse stam en wij misten hem ook in de na de tweede wereldoorlog verschenen Alge mene Geschiedenis der Nederlanden. Een merk waardige zaak, want Sidney is nooit uit de aandacht verdwenen. Blok4) noemt hem wel, als hij het jaar 1582 bespreekt, toen Anjou uitgeleide werd gedaan en onder het gezelschap zich bevond 'de later in de Nederlandsche oorlogen beroemd geworden Phi lip Sidney'. Even later heet hij 'een der schitte rendste edellieden van het toenmalige Enge land'. Wagenaar5) vermeldt hem ook in verband met de uitbreiding van het gezag van Leycester. Sidney wordt zo men meent als de man genoemd, die zich op het stadhouderschap van Zeeland heeft toegelegd. Hij vlamt op het stad houderschap staat er in het register op Wage naar, dat nog steeds als modelregister kan dienen. Wij zijn al weer te ver en moeten terug naar de komst van Leycester, die als redder uit de nood, als een Messias wordt gezien, volgens een brief van Sidney, zijn neef. De bedoeling was dat de 52

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 16