/j gó) Sub PhiIippoSccundo>GubcrnantcParma,&ComitcLiccftrio. 79 Inneming van Axel (atlas van Stolk). van de Staten van Zeeland, zal veel overleg nodig zijn. De autoriteit van de magistraat en burgers moet blijven gehandhaafd. In het belang van het recht moet er een strenge militaire discipline zijn. Verder was een bekwaam luitenant-gouver neur op zijn plaats. De compagnieën moeten compleet blijven en goed betaald. Als de solda ten goed betaald zijn, zullen burgers en buitenlui des te minder reden tot klagen hebben 'and this will be the best way to win their hearts'. De magistraat moet worden verzocht toe te zien dat wanneer een burger een soldaat kwaad doet, vergoeding gegeven wordt. Daar de fortificaties op sommige plaatsen tekenen van verval verto nen, moeten onmiddellijk met de magistraat maatregelen tot herstel worden genomen. Ten slotte wordt Robert de spreuk van Salomo meegegeven dat de vreze des Heren het beginsel der wijsheid isdaarom moet er een goede en loffelijke uitoefening van de ware godsdienst worden gevestigd.") De kwestie van een bekwaam luitenant-gouver neur is goed gezien, want Robert is dikwijls op reis. Op 26 februari 1592 schrijft sir Edmond Uvedall aan Sidney, dat alles goed is, slechts gebrek aan kruit. Als Robert niet aanwezig is, kan hij dan de sleutels aan de nieuw gekozen burgemeester laten overhandigen als gewoonlijk? Kort daarop schrijft Thomas Bodley, de man van de beroemde Bodleian Library te Oxford, over de weinig vriendschappelijke houding van de Zeeuwen tegenover Hare Majesteit en het Engelse volk. Hun onderhandeling met Robert was te lomp en onrechtvaardig. Maar wat wilt U. Het is niet mogelijk wijn te maken uit vaten azijn.'2) 3 april 1592 schrijft Maurits, dat hij Robert toestaat de bovenverdieping van zijn huis te Vlissingen te gebruiken, behalve de kamers, die gereserveerd moeten worden voor zijn stief moeder, Louise de Coligny. Op 15 juli 1594 gaat een belangrijk bericht van de Lord Treasurer naar verschillende delen van het rijk met de mededeling dat, gelet op het bevelschrift van koningin Elizabeth van 28 mei, granen uit het rijk bestemd voor de Lage Landen via Vlissin gen moeten worden geëxporteerd of daar opge slagen. Naar aanleiding van dit bericht maakt Unger de opmerking, dat de band met Engeland geknoopt in economisch opzicht geenszins on voordelig was. De Staten-Generaal, die stapel octrooien als schadelijk beschouwen, verzetten zich tegen deze stapel van het koren.13) De grilligheid van Elizabeth is overigens type rend. Sinds september 1595 wordt vanuit Vlis- 55

Zeeuws Tijdschrift | 1972 | | pagina 19